Naukowcy wyhodowali od podstaw gruczoły łzowe i ślinowe

Image

Szczur - academic.reed.edu
Takashi Tsuji z tokijskiego Uniwersytetu z wydziału nauk wraz ze swoim zespołem stworzył z komórek macierzystych gruczoły łzowe i ślinowe, które następnie zostały z powodzeniem przetransplantowane dorosłym myszom.

 

Zespół naukowców najpierw wyekstrahował dwa rodzaje komórek macierzystych z zarodka myszy oraz doprowadził do ich wzrostu dzięki mieszance chemicznej, powodującej wzrost. Komórki zaczęły naśladować interakcje, jakie zachodzą w embrionach, rozwijając się do prymitywnych gruczołów. Uczeni następnie przenieśli je do dorosłych gryzoni, pozbawionych gruczołów ślinowych lub łzowych.

 

Po miesiącu gruczoły połączyły się już z układem nerwowym. Grupa naukowców stymulowała przewody pokarmowe gryzoni za pomocą soli a gruczoły ślinowe zaczęły produkować ślinę. Chłodzenie ich oczów prowadziło również do wytwarzania naturalnych łez. Zespół Takashi Tsuji'ego w przeszłości zastosował podobną technikę, dzięki której zdołał wyhodować zęby oraz włosy.

 

Naukowcy uważają, że ta metoda pozwoli w przyszłości zastąpić utracone gruczoły u ludzi, których utrata jest powodowana wiekiem lub chorobami, takimi jak na przykład rak szyi lub głowy.

 

 

 

Ocena: