Naukowcy wybudzili pacjenta ze śpiączki stosując stymulację elektryczną mózgu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Zespół z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych w Bronie (CNRS) "przywrócił do życia" mężczyznę, który przez 15 lat przebywał w śpiączce. Od 2001 roku, pacjent był w stanie wegetatywnym a przez ten cały czas nie zaobserwowano żadnej poprawy. Jednak jego sytuację odmieniła stymulacja elektyczna mózgu, dzięki której zaczął wykazywać pewne oznaki świadomości.

 

35-letni mężczyzna przeżył wypadek samochodowy i zapadł w śpiączkę. Przeprowadzane na przestrzeni lat liczne testy wykazywały, że jego stan nie ulegał zmianie. Naukowcy z CNRS postanowili przetestować na nim technikę stymulacji elektrycznej mózgu.

 

Angela Sirigu i jej zespół badawczy wzięli na celownik tzw. nerw błędny, który biegnie od mózgu do kilku obszarów ciała i moduluje parasympatyczny układ nerwowy. Ten z kolei kontroluje między innymi tętno oraz pracę płuc. Nerw błędny bezpośrednio lub pośrednio łączy różne obszary mózgu i stymuluje miejsce sinawe - region kontrolujący wydzielanie się związków chemicznych zaangażowanych w pobudzenie oraz czujność.

 

Naukowcy przypuszczali, że stymulacja nerwu błędnego zwiększy aktywność w obszarach mózgu, które pozwolą pacjentowi odzyskać świadomość. Mężczyzna przebywający w śpiączce został podłączony do elektrod. Jego mózg był stymulowany prądem elektrycznym za pośrednictwem nerwu błędnego przez okres 6 miesięcy - terapia polegała na 30-sekundowych stymulacjach oddzielonych 5-minutowymi przerwami. Początkowo aplikowano prąd o natężeniu 0,25 miliampera, lecz już po tygodniu natężenie zwiększono do 1,5 miliampera.

 

Stan pacjenta oraz aktywność jego mózgu znajdowała się pod stałą obserwacją. Gdy tylko rozpoczęto eksperyment, mężczyzna zaczął częściej otwierać oczy. Po miesiącu potrafił już śledzić wzrokiem osoby przemieszczające się po pokoju. Z czasem jego stan uległ poprawie do tego stopnia, że zaczął reagować na polecenia naukowców. Zgodnie ze skalą CRS, pacjent wykazuje stan minimalnej świadomości. Naukowcy wciąż obserwują jego postępy. Uważa się jednak, że pacjent nie będzie mógł ani chodzić, ani mówić ze względu na poważne uszkodzenia mózgu.

 

Stymulacja mózgu prądem elektrycznym wykazała się skutecznością w wybudzaniu mężczyzny ze śpiączki. Po zakończeniu eksperymentu, regiony w jego korze mózgowej stały się bardziej aktywne. Dotyczy to szczególnie tych obszarów zaangażowanych w świadomość. Stymulacja elektryczna mózgu jest potencjalnie nową formą terapii, lecz naukowcy twierdzą, że technika może nie zadziałać w przypadku części pacjentów i należy przede wszystkim zrozumieć dlaczego taka forma leczenia w ogóle działa.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj