Naukowcy udowodnili, że owady mogą odczuwać ból

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Biolodzy z Queen Mary University of London obalili od dawna błędne przekonanie, że owady nie są wrażliwe na ból. Badanie zostało opublikowane w Proceedings of the Royal Society B.

Jak wykazały wcześniejsze badania, owady charakteryzują się nocycepcją, czyli bólem fizjologicznym – aktywnością we włóknach czuciowych ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, który jest generowany przez receptory bólu w odpowiedzi na stymulację. Nie było jednak jasne, czy tej reakcji towarzyszyło subiektywne odczuwanie bólu.

 

Analiza ostatnich badań nad molekularną, anatomiczną i behawioralną stroną problemu wykazała, że ​​bezkręgowce są w stanie tłumić nocycepcję za pomocą substancji znajdujących się w ich ciałach, podobnie jak organizm ludzki wytwarza peptydy, które pomagają znosić ból.

 

Dowodem na to było w szczególności zmienione zachowanie owadów w odpowiedzi na niebezpieczne sygnały - powolny metabolizm i zmniejszony apetyt. Należy zauważyć, że organizm owada nie wytwarza tych samych peptydów, co organizm ssaka. Najprawdopodobniej funkcję tłumienia bólu przejmują drosulfakinina, leukokinina lub allostatyna-C.

 

Opierając się na wynikach, naukowcy wzywają do przeprowadzenia dalszych badań nad bólem owadów, aby sprawdzić, czy względy etyczne należy wziąć pod uwagę przy zajmowaniu się owadami w rolnictwie lub badaniach naukowych.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj