Naukowcy udowodnili, że istnieje odwrócona błyskawica

Kategorie: 

Źródło:

Międzynarodowy zespół fizyków z Georgia Tech Research Institute był w stanie zarejestrować odwrócone uderzenie pioruna podczas burzy w Oklahomie w 2018 roku, prace naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie Science Advances.

 

Taka błyskawica nie uderza w Ziemię, ale w atmosferę. Przez długi czas naukowcy nie mogli szczegółowo zbadać tego rzadkiego zjawiska. Piorun znajdował się w zasięgu wielu urządzeń zbierających analizy i został zarejestrowany przez system mapowania piorunów, dwa radary pogodowe i instrumenty z jednego z satelitów na stałej orbicie. Umożliwiło to naukowcom szczegółowe zbadanie tego zjawiska.

 

Na podstawie uzyskanych danych naukowcy odkryli, że impuls osiągnął wysokość około 8 km, docierając do linii, w której kończy się atmosfera ziemska i zaczyna się przestrzeń kosmiczna. W tym samym czasie przeniosła około 300 kulombów ładunku elektrycznego do górnych warstw atmosfery (zwykłe błyskawice przenoszą tylko pięć kulombów).

Zespół był również w stanie ustalić, że najgorętszy punkt błyskawicy osiągnął 4700 stopni Celsjusza. Jednak według naukowców wciąż pozostaje wiele pytań. Na przykład nadal nie jest jasne, dlaczego błyskawice lecą w górę. Naukowcy uważają, że coś uniemożliwia piorunowi przemieszczanie się w dół lub w kierunku innych chmur.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj