Naukowcy tworzą zaawansowaną technologię drukowania 4D

Kategorie: 

www.youtube.com
Drukowanie trójwymiarowe niesie ze sobą dosłownie całe morze możliwości. Technologia ta, choć trzeba przyznać iż wciąż są ludzie którzy o tym nawet nie słyszeli, z pewnością przyda się każdemu. Drukarka 3D może zostać użyta do wydrukowania przedmiotów codziennego użytku, ale również do budowania baz na Księżycu.

 

Można powiedzieć, że drukowanie jako takie powstało najpierw w formie zwykłej drukarki, używanej przez komputery, którą dziś można nazwać drukarką 2D. Natomiast z dostępnych informacji wynika iż drukowanie 3D jest rozwijane już od lat 70-tych. Możliwości w tym przypadku są jednak o wiele większe i możemy wydrukować sobie dowolny przedmiot, jaki tylko zechcemy. Naukowcy uważają, że przy zastosowaniu pyłu księżycowego jako tuszu, można będzie w przyszłości wydrukować bazy dla ludzi na naszym naturalnym satelicie.

 

Technologia drukowania 3D nadal jest rozwijana a od obecnego roku trwają prace nad jeszcze bardziej zaawansowanym sprzętem, mianowicie nad tzw. drukarką 4D. Zasada działania jest jednak inna. Drukarka ta nie tworzy konkretnego przedmiotu, a jedynie pasmo materiałów, które następnie przekształci się w to co zechcemy.

Skylar Tibbits, artysta zajmujący się architekturą obliczeniową już 6 miesięcy temu wyjaśnił ze szczegółami na czym będzie polegał druk 4D, gdzie czwartym wymiarem ma być czas. Zaawansowana technologia o której mowa pozwoli na wydrukowanie obiektów, które następnie będą miały wpływ na swój kształt lub zdolność samoorganizacji w czasie. Wystarczy wyobrazić sobie jak elementy powstałe dzięki drukarce 4D same przyjmują pożądany kształt. Naukowcy twierdzą, że ta technologia może okazać się niezwykle przydatna między innymi w budownictwie.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj