Naukowcy twierdzą, że udało im się zrozumieć znaczenie gestów dzikich szympansów

Kategorie: 

www.freedigitalphotos.net
Naukowcy zdołali przetłumaczyć gesty, jakimi komunikują się między sobą dzikie szympansy. Odkrycia dokonano poprzez obserwacje społeczności szympansów w Ugandzie, gdzie zauważono ponad 5 tysięcy przypadków takiego komunikowania się.

 

Na podstawie obserwacji i śledzenia życia codziennego dzikich szympansów stwierdzono, że zwierzęta te przekazują sobie 19 konkretnych wiadomości, korzystając z 66 różnych gestów. Niektóre gesty szympansów są jednoznaczne i przekazywany jest przez nie konkretny komunikat. Przykładowo gdy zwierzę rozrywa liść na kawałki za pomocą zębów, stara się w ten sposób zwrócić na siebie uwagę płci przeciwnej. Natomiast gdy szympansica pokazuje stopę swojemu dziecku, ono natychmiast wskakuje na jej plecy.

 

Uczeni zaobserwowali również wiele innych gestów, których nie można jednoznacznie zdefiniować. Lekkie szturchnięcie dłonią często miało znaczenia: "Przestań to robić", "Odsuń się" i "Wejdź na mnie". Autor badania, Dr Catherine Hobaiter powiedziała, że tylko ludzie i szympansy używają systemu komunikacji, dzięki któremu potrafią świadomie wysłać wiadomość do innego osobnika. Do tej pory jednak nikt nie wiedział co poszczególne gesty mogą oznaczać.

 

 

Źródło: Current Biology

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj