Naukowcy twierdzą, że rasizm przyśpiesza proces starzenia

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Maryland, nienawiść na tle rasowym powoduje u ofiary przyśpieszenie procesu starzenia się na poziomie komórkowym.

 

Uczeni przeprowadzili badanie na 92 Afroamerykanach w wieku od 30 do 50 lat, którzy padli ofiarą ostrej dyskryminacji ze względu na ich rasę oraz przeszli przez proces internalizacji. Sprawdzono również ich uprzedzenia rasowe za pomocą Testu Utajonych Skojarzeń oraz długość telomerów - naukowcy w ten sposób oceniają wiek biologiczny człowieka. Krótkie telomery powiązane są z ryzykiem przedwczesnej śmierci i chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, choroby serca, udar mózgu oraz demencja.

 

Autor badania Dr. David H. Chae odkrył, że osoby, które doświadczyły silnej dyskryminacji rasowej oraz wykazywały większe uprzedzenia wobec własnej rasy miały najkrótsze telomery - krótsze średnio o 140 par zasad. Różnica ta może być równa 1,4-2,8 roku biologicznego. Poprzednie badania wykazywały, że wysoki stres psychospołeczny i fizjologiczny wpływają na długość telomerów. Ponadto, dzieci które przeszły przez traumatyczne przeżycia mają zazwyczaj mniejszą długość telomerów.

 

Dr. Chae twierdzi, że rasizm dosłownie powoduje zestarzenie się a badania te mogą pomóc ustalić związek między rasizmem a zwiększonym ryzykiem zachorowania. Coraz większa ilość badań wykazuje, że "toksyny społeczne" negatywnie wpływają na zdrowie Afroamerykanów.

 

 

Źródło: http://www.umdrightnow.umd.edu/news/racism-may-accelerate-aging-african-american-men

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj