Naukowcy twierdzą, że ośmiornice mogą pochodzić z kosmosu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ośmiornice to niesamowite istoty morskie. Są inteligentne, posiadają trzy serca, płynie w nich błękitna krew i potrafią zmieniać kolor oraz kształt. Z tych i wielu innych powodów, ośmiornice są często nazywane podwodnymi kosmitami. Zdaniem niektórych naukowców, zwierzęta te naprawdę mogą pochodzić z kosmosu.

 

W czasopiśmie Progress in Biophysics and Molecular Biology opublikowana została praca, w której zawarto opinie 33 różnych naukowców. Wśród nich pojawił się Chander Wickramasinghe, brytyjski matematyk, fizyk, astronom i astrobiolog. Jest on także zwolennikiem teorii panspermii, która zakłada, że życie przybyło na Ziemię z kosmosu.

 

Zespół naukowców twierdzi, że tzw. eksplozję kambryjską - nagłe pojawienie się ogromnej liczby różnych form makroskamieniałości i złożonych form organizmów wielokomórkowych w warstwach geologicznych około 541 milionów lat temu, mógł zainicjować „deszcz” mikroorganizmów z kosmosu. Ich zdaniem, obce retrowirusy odgrywały kluczową rolę w dywersyfikacji życia w ziemskich oceanach. Autorzy uważają również, że nie można wykluczyć ewentualności, w której zamrożona kałamarnica lub jaja ośmiornicy przybyły na Ziemię kilkaset milionów lat temu wraz z kometami.

Powyższa teoria o ośmiornicach-kosmitach spotkała się z odrzuceniem. Wielu naukowców uznało pracę Chandera Wickramasinghe'a i innych badaczy, wśród których nie ma ani jednego zoologa, jako czystą spekulację. Jednak patrząc na ośmiornice i jej zachowania trzeba przyznać, że w tej spekulacji może być ziarnko prawdy.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj