Naukowcy twierdzą, że ludzie mogą stać się jadowici jak węże

Kategorie: 

Źródło: pixabay

Powiedzenie: "Jesteś jadowity jak wąż" nabrało właśnie nowego znaczenia. Zespół naukowców doszedł do wniosku, że ludzie i węże mają ze sobą wiele wspólnego. Człowiek posiada genetyczne predyspozycje, aby produkować jad.

 

Jad jest połączeniem białek, które zwierzęta wykorzystują m.in. w samoobronie, a także do unieruchamiania i zabijania swoich ofiar. Zdolność do produkcji jadu rozwinęła się wśród wielu gatunków zwierząt, takich jak węże, pająki, skorpiony czy meduzy. Co więcej, również niektóre ssaki potrafią wydzielać jad.

Naukowcy z Okinawa Institute of Science and Technology Graduate University (OIST) i Australian National University zastanawiali się, w jaki sposób ewoluowały gruczoły jadowe u zwierząt. W tym celu zbadali kilka tysięcy genów, które jak się okazało, ulegają ekspresji podczas uwalniania jadu u zwierząt z gruczołami jadowymi. Badacze odkryli, że te same geny i mechanizmy fizyczne działają również w gruczołach ślinowych innych zwierząt.

 

Okazało się również, że psy, szympansy, a nawet ludzie posiadają swoje własne wersje podobnych genów. Zdaniem naukowców, odkrycie sugeruje, że w dalekiej przyszłości gruczoły ślinowe ludzi mogą wyewoluować do gruczołów jadowych. To oznaczałoby, że ludzie również mogliby stać się jadowici.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj