Naukowcy stworzyli układ z grafenu, który jest źródłem nieograniczonej czystej energii

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zespół badawczy z Uniwersytetu Arkansas opracował układ, który przechwytuje ruch termiczny grafenu i przekształca go w prąd elektryczny. Zdaniem naukowców, taki układ można byłoby umieścić w czipie, aby generować czystą, nieograniczoną ilość energii elektrycznej dla małych urządzeń i czujników.

 

Najnowsze odkrycie jest kontynuacją badań z 2017 roku. Naukowcy opracowali wtedy teorię, według której zmiany kształtu na powierzchni grafenu, zachodzące w temperaturze pokojowej, można wykorzystać do wytwarzania energii. Sam pomysł stał w sprzeczności z obliczeniami fizyka Richarda Feynmana, jednak zespół pod przewodnictwem profesora fizyki Paula Thibado wykazał, że ruch termiczny grafenu faktycznie indukuje prąd przemienny w układzie.

Naukowcy dodali do swojego układu dwie diody do przekształcania prądu przemiennego w pulsujący prąd stały. Okazało się, że ich konstrukcja wzmacnia dostarczaną moc, zamiast ją zmniejszać, jak wcześniej sądzono. Zespół odkrył również, że stosunkowo powolny ruch grafenu indukuje prąd o niskiej częstotliwości, co jest istotne z technologicznego punktu widzenia, ponieważ elektronika działa wydajniej przy niższej częstotliwości.

 

Teraz naukowcy zamierzają ustalić, czy wygenerowana w takim układzie energia elektryczna może być przechowywana w kondensatorze celem jej późniejszego wykorzystania. Będzie to wymagało zminiaturyzowania układu i zbudowania go na czipie lub waflu krzemowym. Jeśli uda się połączyć miliony takich układów na czipie, będą mogły służyć jako źródło nieograniczonej energii elektrycznej. Powyższe badania ponownie pokazują, jak ogromny potencjał może mieć grafen w elektronice.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika ledek

"Zdaniem naukowców, taki

"Zdaniem naukowców, taki układ można byłoby umieścić w czipie, aby generować czystą, nieograniczoną ilość energii elektrycznej dla małych urządzeń i czujników". Dlaczego "dla małych urządzeń i czujników", skoro energia jest "nieograniczona"? Nawet czysta, a nieograniczona energia dana ograniczonym ludziom, to większe zagrożenie dla cywilizacji niż kończące się zasoby surowców energetycznych. O tym mówił już Nikola Tesla.

Portret użytkownika Andrzej Muras

Nie jest to żadne źródło

Nie jest to żadne źródło energii, tylko przetwornik energii akustycznej docierających dźwięków na elektryczną. Takim jest każdy mikrofon dynamiczny. Nowość polega tylko na tym, że rolę zarówno membrany jak i elementu wytwarzającego prąd pełni płatek grafenu, podczas gdy w typowym mikrofonie membrana jest z cienkiej blachy, a prąd wytwarza poruszająca się z nią w polu silnego magnesu cewka (jak podłączę mikrofon dynamiczny do układu prostującego i kondensatora, to spiewając doń będę mógł ładować baterię mojego telefonu Smile ). Płatek grafenu jest dużo mniejszy i ma znikomą bezwładność, a i magnes niepotrzebny i to jedyne zyski z wynalazku (fakt, że w pewnych zastosowaniach decydujące).Tak czy inaczej energii z niczego nie tworzy (to nie perpetuum mobile), a np. w komorze ciszy żadnego prądu nie wytworzy.

Skomentuj