Naukowcy stworzyli sztuczną krew, przeznaczoną do transfuzji

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Nauka posunęła się już bardzo daleko w kwestii tworzenia sztucznych, ludzkich narządów wewnętrznych, takich jak serce, nerki czy wątroba - jedynie ludzki mózg sprawia największe problemy. Tym razem udało się opracować sztuczną krew, która w przyszłości mogłaby nadawać się do transfuzji.

 

Proces tworzenia sztucznej krwi wyglądał następująco. Naukowcy pobrali komórki z ludzkiego ciała i zamienili je w komórki macierzyste. Następnie odtworzyli warunki jakie panują w ludzkim ciele, przez co komórki macierzyste zostały zamienione w czerwone krwinki, posiadające uniwersalną grupę krwi 0.

 

Uczeni z Wellcome Trust, którzy opracowali sztuczną krew twierdzą, że potrzebne są testy aby dowieść, czy nadaje się ona do transfuzji. Pierwsze badania kliniczne na ludziach zostaną przeprowadzone prawdopodobnie pod koniec 2016 roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dawcy krwi nie będą już w przyszłości potrzebni. Zamiast pobierać ją od drugich osób, będzie można tworzyć sztuczną krew zgodnie z wyżej opisaną metodą.

 

 

Źródło: http://gizmodo.com/british-scientists-say-theyve-created-artificial-blood-1563033374

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika marcin

w Polsce już dawno odeszli

w Polsce już dawno odeszli od  niby uniwesalnej krwi 0 tylko w wyjatkowych wypadkach ratujacych życie można tej metody użyć jezeli akurat nie ma innej krwi
twierdzenie że dawcy nie będą potrzebni może wiecej zaszkodzić niż pomuc - zawsze chyba beda potrzebni

Skomentuj