Naukowcy stworzyli program, który przewiduje przyszłość na podstawie wiadomości w mediach

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com

Naukowcy stworzyli program, który opierając się na doniesieniach medialnych, będzie w stanie ostrzec przed nadchodzącymi epidemiami czy wybuchami przemocy.  Patrząc na wydarzenia, system spróbuje zidentyfikować wspólne wzorce między nimi i przewidzieć, co stanie się w najbliższej przyszłości.

 
Prototyp stworzony został przez badaczy Erica Horowitza z Microsoft Research i Keiry Radin, pracownika Technion (Israel Institute of Technology).  Według Horowitza, ich system jest oparty na archiwach gazety The New York Times w okresie 22 lat (1986 do 2007), a także wielu źródłach internetowych. Powstały algorytmy do zrozumienia znaczenia słów i budowy "baza wiedzy".
 
Całe oprogramowanie wykorzystuje więcej niż 90 źródeł. System został z powodzeniem przetestowany na prawdziwych wydarzeniach. W niektórych badaniach, dokładność przewidywania utrzymywała się w zakresie 70 do 90%.  Na przykład, analizując informacje o powodzi w Angoli w 2006, ostrzegł o zbliżającej się epidemii cholery. Innym razem wystosowano ostrzeżenie o rozprzestrzenianiu się choroby w Angoli po analizie wiadomości o poważnym huraganie w Afryce w roku 2007.
 
Dzięki analizie wielu różnych źródeł, system "widzi" kontekst, który nie jest dostępny dla kogoś, kto czyta tylko jedną gazetę lub portal. Projekt jest tworzony przy wsparciu firmy Microsoft, ale korporacja podobno nie ma planów, aby uczynić go produktem komercyjnym. System przewidywania tematu jutrzejszych wiadomości można uczynić jeszcze bardziej precyzyjnym. Horowitz i Radin planują dodać więcej źródeł, w tym archiwów gazet i innych książek w wersji cyfrowej.
 
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj