Naukowcy stworzyli potężne sztuczne mięśnie dla robotów

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Trzeba przyznać, że naukowcy skupiają się głównie na rozwoju sztucznej inteligencji - mózgu robotów i zdecydowanie mniej czasu poświęcają na badania nad sztucznym mięśniami. Maszyna potrzebuje ich, aby podnosić masywne przedmioty, podobnie jak człowiek. Naukowcy z Columbia Engineering postanowili stworzyć sztuczne mięśnie czerpiąc inspirację z natury.

 

Wynalazek specjalistów funkcjonuje podobnie do ludzkich mięśni. Nowe syntetyczne, miękkie i lekkie mięśnie potrafią unieść przedmiot o masie ponad tysiąca razy większej od nich samych. Zatem roboty miałyby w tej kwestii ogromną przewagę nad ludźmi. Naukowcy wykonali właśnie wielki krok w kierunku maszyn przyszłości, które będą wykonywać subtelne i precyzyjne ruchy oraz będą praktycznie nie do odróżnienia od człowieka.

 

Wydrukowany w drukarce 3D materiał rozciąga się i kurczy niczym prawdziwy mięsień. Do jego pracy wymagany jest niewielki ładunek elektryczny, który podgrzewa mięsień i prowadzi do jego rozciągnęcia, zaś kurczenie się następuje po jego ochłodzeniu. Materiał został wykonany z gumy silikonowej i etanolu, który umieszczono w mikropęcherzykach. Sztuczny mięsień jest łatwy i tani w produkcji.

Źródło: Aslan Miriyev/Columbia Engineering

Naukowcy przeprowadzili prosty eksperyment, przywiązując sztuczny mięsień do ramienia szkieleta, aby zademonstrować jego działanie. Wynalazek posiada ogromny potencjał i najprawdopodobniej znajdzie zastosowanie w przyszłych robotach. Główny autor badania Aslan Miriyev powiedział, że jego urządzenie jest obecnie najbliższym odpowiednikiem prawdziwych mięśni.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Moim zdaniem "niewypał" -

Moim zdaniem "niewypał" - działa tylko w wąskim zakresie temperatur. Osiągi też nie są imponujące - unosi 1 kG przy 45W mocy. Człowiek (na dłuższą metę) z mocą 100W , podnosi troszkę więcej. Ale nie traćmy nadziei, może jeszcze coś udoskonalą

Portret użytkownika suawco

To dopiero początek i moim

To dopiero początek i moim zdaniem idzie w świetnym kierunku, bo do tej pory konstrukcje mechów zawsze opierały się na dziwnych serwomechanizmach z silniczkami, przekladniami i cięgnami, które często były parodiowane np. przez taniec robota i mechaniczne zgrzyty Smile A takie rozwiązanie jest bardzo elastyczne bliskie natury, jaka jest mistrzem w tej dziedzinie.

Skomentuj