Naukowcy stworzyli pierwszy komputer z tranzystorów z nanorurek węglowych

Kategorie: 

Foto: Norbert von der Groeben
Prototypowy komputer wykonany wyłącznie z tranzystorów z nanorurek węglowych powstał dzięki amerykańskim uczonym z Uniwersytetu Stanforda. Informację o pierwszym tego typu w pełni funkcjonalnym komputerze podał magazyn naukowy Nature.

 

Badania nad tranzystorami opartymi na węglowych nanorurkach są prowadzone od lat. Naukowcy uważają, że ta alternatywna technologia może w przyszłości zastąpić krzem, ponieważ w dzisiejszych czasach pożądane są coraz mniejsze układy o coraz większej mocy obliczeniowej, które będą jednocześnie tańsze, szybsze i energooszczędne. Poza tym, układy krzemowe zbliżają się już do swoich fizycznych granic.

 

Zbudowany przez naukowców komputer składa się z 178 tranzystorów, z których każdy zawiera od 10 do 200 nanorurek węglowych. Prototyp pracuje pod kontrolą bardzo prostego systemu operacyjnego, potrafi wykonywać do czterech zadań po pobraniu jednej instrukcji, pobierać dane z dysku, wykonywać operacje arytmetyczne i wysyłać wyniki do pamięci zewnętrznej. Ponadto, jest w stanie obsługiwać dwa programy jednocześnie i 20 różnych instrukcji MIPS (Microprocessor without Interlocked Piped Stages).

 

Węglowe nanorurki jakie są obecnie produkowane mają pewne wady. Jedną z nich jest problem z ustawieniem wszystkich nanorurek tak, aby były idealnie równoległe względem siebie - udaje się to w przypadku 99.5%. W przyszłych chipach, w których będą znajdować się miliardy nanorurek, może dochodzić do błędów, mimo tak niewielkiego procenta nieścisłości. Kolejnym problemem jest to iż niewielka część nanorurek zachowuje się jak metalowa ścieżka, która przez cały czas przewodzi prąd.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj