Naukowcy stworzyli koszulkę, która monitoruje częstotliwość oddechu

Kategorie: 

Zdjęcie poglądowe - źródło: Pixabay

Badacze z Uniwersytetu Laval w Quebec opracowali inteligentny T-shirt, zdolny do mierzenia częstości oddychania w czasie rzeczywistym. Kluczem do działania koszulki jest antena wszyta na wysokości klatki piersiowej.

 

T-shirt działa bez żadnych przewodów, elektrod czy czujników. Używa za to wbudowanej, wszytej anteny, która zrobiona jest z wydrążonego włókna obłożonego cienką warstwą srebra na jej wewnętrznej powierzchni.

"Antena ma dwa obowiązki: wykrycia i wysyłania sygnałów stworzonych przez proces oddychania [...] Dane mogą zostać wysłane na smartfon lub pobliski komputer użytkownika koszulki" - informuje Younes Messaddeq, profesor Uniwersytetu Laval.   

Koszulka zaczyna pracować, gdy nosząca ją osoba bierze oddech. Wtedy inteligentne włókna wykrywają zarówno przyrost obwodu klatki piersiowej i objętości powietrza w płucach. 

"Zmiany te znacznie modyfikują częstotliwość anteny [...] To dlatego T-shirt nie musi być obcisły i pozostawiony w bezpośrednim kontakcie ze skórą noszącej go osoby. Oscylacje, które występują z każdym oddechem są wystarczające dla włókna, by wyczuć tempo oddychania użytkownika" - mówi Messaddeq.

Włókno optyczne pokrywające antenę pokryte jest polimerem, które chroni ją przed środowiskiem. Badacze sprawdzili jej wytrzymałość, myjąc ją niejednokrotnie.  

"Po 20 praniach antena wytrzymała napór wody i detergenty i była wciąż w dobrym stanie [...] T-shirt jest naprawdę wygodny i nie hamuje naturalnych ruchów osoby, która ma ją na sobie. Nasze testy pokazują, że dane zebrane przez koszulkę są wiarygodne, niezależnie czy jej użytkownik leży, siedzi, stoi czy chodzi" - dodaje Messaddeq.

Pracownicy naukowi oznajmili, że inteligentny T-shirt może utwardzić drogę podczas przebiegu produkcji odzieży, która może zostać użyta do diagnozy problemów z oddychaniem lub obserwacji ludzi z astmą, bezdechem sennym czy cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj