Naukowcy stworzyli drukarkę 3D, która tworzy przeźroczyste obiekty ze szkła

Kategorie: 

Źródło: MIT
Przyzwyczailiśmy się już do tego, że za pomocą technologii druku przestrzennego możemy tworzyć zwykłe plastikowe przedmioty, odzież a nawet broń. Jednak uczeni z amerykańskiego Instytutu Technologicznego w Massachusetts (MIT) opracowali coś czego jeszcze nie było - drukarkę 3D która tworzy przeźroczyste struktury ze szkła.

 

Zasada działania tego urządzenia jest bardzo prosta. Jak wiadomo każda drukarka 3D potrzebuje "tuszu" z którego ma powstać przedmiot. W tym przypadku jest to nic innego jak ciekłe szkło. Drukarka 3D korzysta z systemu o nazwie G3DP - jest to proces drukowania przeźroczystego optycznie szkła. Maszyna pracuje przy temperaturze ponad 1000 stopni Celsjusza i nakłada ciekłe szkło, warstwa po warstwie, aż powstanie obiekt.

 

Na poniższym nagraniu można zobaczyć proces tworzenia takich szklanych obiektów. W tym przypadku drukarka 3D umożliwia produkcję przedmiotów o dość nietypowych kształtach i strukturze. Twórcy są pewni, że ich wynalazek będzie miał szereg interesujących zastosowań.

 

 

Źródło: http://matter.media.mit.edu/environments/details/g3dp#prettyPhoto

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj