Naukowcy stworzyli biodrukarkę, która wytwarza ludzką skórę

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Drukarki 3D posiadają bardzo wiele zastosowań. Można je np. wykorzystać w medycynie. Naukowcy z Wake Forest Institute for Regenerative Medicine (WFIRM) opracowali biodrukarkę, która wytwarza skórę i nanosi je bezpośrednio na rany.

 

Prace nad drukarkami tworzącymi ludzką skórę trwają od lat. W 2014 roku powstał prototyp maszyny, produkującej duże płaty skóry, które można dowolnie wycinać i wszczepiać pacjentom. Technologia ewoluowała – w kolejnych latach zademonstrowano poręczne urządzenie, działające niczym dozownik do taśmy klejącej.

 

Tymczasem naukowcy z instytutu WFIRM opracowali urządzenie, które stanowi połączenie wyżej wymienionych. Nowa biodrukarka nie jest już tak poręczna, ale można ją łatwo przenosić.

Źródło: WFIRM

Urządzenie wykorzystuje „tusz”, który wykonuje się z komórek pacjenta. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko odrzutu. Po pobraniu próbki skóry od pacjenta, naukowcy mogą odizolować dwa typy komórek – fibroblasty i keratynocyty, a następnie wyhodować ich większą ilość i wymieszać z hydrożelem.

 

Biodrukarka korzysta ze skanera laserowego 3D, aby stworzyć obraz rany, a następnie wypełnia ją fibroblastami i keratynocytami. Eksperymenty na myszach wykazały, że metoda jest skuteczna w leczeniu głębokich ran. Kolejnym krokiem będą testy kliniczne. Biodrukarka pomoże między innymi w leczeniu oparzeń i ran, które nie goją się samodzielnie.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj