Naukowcy stworzyli bakterie magazynujące dane

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Dane cyfrowe są nie tylko wygodne w użyciu ale i ułatwiają dostęp do informacji. Jednak nośniki na których są zapisane, z czasem stają się przestarzałe, tak jak stało się to z dyskietkami i taśmami magnetycznymi. W celu przeciwdziałania temu procesowi naukowcy wpadli na pomysł zapisywania danych cyfrowych w DNA żywych bakterii.

DNA jest bardzo atrakcyjnym nośnikiem informacji z kilku powodów. Po pierwsze jest ponad 1000 razy mniejsze od najbardziej kompaktowych dysków, a jednocześnie objętość potrzebna do przechowania w nim 10 pełnometrażowych filmów, była by mniejsza od ziarna piasku. Po drugie DNA jest powiązane z biologią, przez co szacuje się że w przyszłości tego typu zapis danych stanie się potężniejszy i tańszy wraz z jej rozwojem. Nie zapowiada się zresztą na to aby DNA stało się przestarzałe przez długi czas.

 

Nie jest to wcale nowy pomysł, badacze potrafią oni już zresztą zapisać dane w postaci DNA. Przekształcają oni ciąg binarny pliku na cykl kwasów nukleinowych, syntetyzują powstały kod w ciągi DNA, oraz dzielą go na odcinki 200-300 nukleotydów, zwiększają jego dokładność. Ta technologia jest jednak droga, a zapis jednego megabajta kosztuje około 3500 dolarów. Dodatkowo, fiolki w których gromadzone jest DNA degradują się z czasem.

 

Aby stworzyć łatwiejszy nośnik, badacze pracują nad zapisem danych w żywych mikroorganizmach, które przekazywały by magazynowane przez nich dane nowym pokoleniom. W 2017 zespół badaczy prowadzony przez Harrisa Wanga, biologa na Uniwersytecie Columbii użył systemu zmieniającego geny CRISPR aby rozpoznać zapisany sygnał biologiczny. Początkowo wykorzystywali oni umiejętność wykrywania fruktozy, aby imitować system binarny, ale ze względu na jego limitacje postanowili zmienić podejście.

Zamiast tego przeprogramowali genetycznie bakterie, aby zwiększały one ekspresję plazmidu w reakcji na impuls elektryczny. Dzięki temu rozwiązaniu udało im się zakodować do 75 bitów informacji, które wykorzystali do zapisu wiadomości „Hello world”. Zapis danych w żywych organizmach jest dalej w fazie początkowej. Badacze musza wymyślić, jak przeciwdziałać degradacji i mutacji zapisanych w ten sposób danych. W przyszłości ta metoda może znaleźć jednak zastosowanie, chociażby w wywiadzie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj