Naukowcy sklonowali sklonowanego psa

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Bryan Ungard/CC BY-SA 2.0

Możliwości wynikające z klonowania zwierząt nie są nam do końca znane. Nie wiemy nawet, czy na pierwszy rzut oka identyczne kopie mogą być tak samo zdrowe i posiadać taką samą długość życia. Naukowcy próbują to sprawdzić klonując zwierzęta, a teraz po raz pierwszy sklonowali klona psa.

 

Znany przypadek owcy Dolly był dla wielu naukowców dość niepokojący. Klon zwierzęcia narodził się w 1996 roku i cierpiał na chorobę zwyrodnieniową stawów. Dolly zmarła w szóstym roku życia, czyli dość wcześnie jak na owcę. Wtedy pojawiły się podejrzenia, że sklonowane zwierzęta mogą być słabsze i umierać szybciej niż powinny. Nie wiadomo czy był to efekt stosowanych technik klonowania, czy też przedwczesna śmierć owcy była tylko dziełem przypadku. Wiadomo jednak, że inne kopie owcy pozostają zdrowe mimo zaawansowanego wieku.

 

Tymczasem naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Seulskiego mają zamiar sprawdzić czy klony klonów mogą wieść zdrowe i długie życie. Badacze stworzyli kilka kopii Snuppy'ego - pierwszego na świecie sklonowanego psa rasy chart afgański, który przyszedł na świat w kwietniu 2005 roku. Dawca komórek Tai dożył 12 lat i zmarł na raka, zaś jego klon Snuppy żył przez 10 lat i również zabił go nowotwór, choć ten był inny. Psy bardzo często chorują na nowotwory, więc trudno powiedzieć czy klonowanie zadecydowało o jego złym stanie zdrowia w zaawansowanym wieku.

 

Uczeni z Korei Południowej stworzyli w sumie cztery wierne kopie posługując się komórkami, które zostały pobrane od Snuppy'ego gdy ten miał 5 lat. Już w ciągu kilku dni jeden z klonów zmarł z powodu biegunki, ale trzy pozostałe mają w chwili obecnej po 15 miesięcy i są zdrowe.

Źródło: Scientific Reports

Na wyniki badań musimy poczekać aż do śmierci klonów. Dopiero wtedy będziemy mogli wziąć pod uwagę długość życia i jaki był ogólny stan zdrowia zwierząt, aby wyciągnąć jakiekolwiek wnioski. Pozyskane dane będą następnie porównywane do nieklonowanych psów tej samej rasy. W rzeczywistości jeden taki eksperyment nie zapewni nam wystarczających informacji i prawdopodobnie nigdy nie będziemy mieć 100% pewności, czy klonowanie może mieć wpływ na stan zdrowia i długość życia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj