Naukowcy rozpoczną prace nad systemem rozpoznawania twarzy nowej generacji

Kategorie: 

Źródło: Bournemouth University
W związku z zagrożeniem terrorystycznym w Europie, Wielka Brytania rozpocznie prace nad systemem rozpoznawania twarzy nowej generacji. Nowa technologia ma zapewnić większe bezpieczeństwo, lecz kto wie jakim odbędzie się to kosztem.

 

W projekcie wezmą udział naukowcy a także psycholodzy z Uniwersytetu w Stirling. Prace potrwają 5 lat i pochłoną 6 milionów funtów. Psycholog Peter Hancock i jego zespół będą badać w jaki sposób człowiek rozpoznaje podobne do siebie twarze a osiągnięte w ten sposób wyniki posłużą do opracowania przyszłego systemu. Nowa technologia, według założeń, ma dorównać człowiekowi w identyfikowaniu podobnych ludzi.

 

Hancock przyznał, że głównym powodem prac nad projektem jest zagrożenie terrorystyczne i przypomniał sytuację z 2005 roku, kiedy to rodzice jednego z niedoszłych zamachowców zdołali go zidentyfikować dzięki kamerze CCTV, choć nagranie było dość kiepskiej jakości.

 

System rozpoznawania twarzy nowej generacji raczej nie przyczyni się do większej ochrony obywateli i nie pozwoli całkowicie wyeliminować zagrożenia. Choć korzystamy z zaawansowanej technologii a służby posiadają coraz większe możliwości, nikt nie był w stanie zapobiec zamachom w Paryżu. Oczywiście pojawiają się obawy, że nowe cyfrowe technologie są zagrożeniem dla naszej prywatności.

 

 

Źródło: https://www.stir.ac.uk/news/2015/11/stirling-shares-in-%C2%A36-million-award-developing-next-generation-face-recognition-technology/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj