Naukowcy rozpoczęli prace nad budową superkomputera, działającego jak ludzki mózg

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
"Human Brain Project" wystartował 7 października w Szwajcarii a koszty tego przedsięwzięcia są szacowane na 1.6 miliarda dolarów. Przez następne 10 lat, około 80 instytucji naukowych z różnych krajów (cała Europa, Izrael, USA) będą pracować nad badaniami ludzkiego mózgu oraz stworzeniem superkomputera.

 

Przyszły superkomputer, działający niczym ludzki mózg, ma pracować nawet tysiąc razy szybciej od przeciętnych komputerów, jednak planowane jest również stworzenie symulacji komputerowej ludzkiego mózgu. Henry Markram, szwajcarski naukowiec który kieruje projektem twierdzi, że dzięki badaniom i szczegółowemu modelowi będziemy mogli w ogóle zrozumieć działania ludzkiego mózgu, zmiany do jakich dochodziło w trakcie ewolucji oraz pomoże w leczeniu osób chorych psychicznie dzięki wynalezieniu nowych terapii.

 

Wymienia się oczywiście same pozytywne aspekty tego projektu, jednak nietrudno domyśleć się do jakich innych celów może on zostać wykorzystany. Dogłębne poznanie ludzkiego mózgu może zostać bardzo chętnie wykorzystane do kontrolowania umysłów, choć większość ludzi słysząc to raczej reagowałaby śmiechem i pukałaby się w czoło.

 

Sam projekt będzie trwał przez lata, natomiast jak zapowiada Markram, pierwsze modele pojawią się już w ciągu roku i zostaną wykorzystane do badań medycznych. W ciągu trzech lat, kolejne modele mogą pomóc w budowie chipów komputerowych nowego rodzaju. Możliwe że badania zostaną również w jakimś stopniu wykorzystane do opracowania lepszej sztucznej inteligencji dla przyszłych robotów.

 

 

Źródło: http://news.discovery.com/tech/gear-and-gadgets/how-build-brainlike-computer-131007.htm

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj