Naukowcy przypadkiem stworzyli najczarniejszy znany ludzkości materiał

Kategorie: 

Źródło: R. Capanna | A. Berlato | A. Pinato

Naukowcy z MIT przypadkowo stworzyli w laboratorium najczarniejszy materiał, jaki kiedykolwiek wyprodukowano. Nowy materiał pochłania co najmniej 99,995% światła, dzięki czemu jest 10 razy ciemniejszy niż cokolwiek, co stworzono wcześniej.

Materiał składa się z pionowo ułożonych nanorurek węglowych CNT, które naukowcy wyhodowali na powierzchni wytrawionej chlorem folii aluminiowej. Brianem Wardle, współautor artykułu na temat materiału, wyjaśnił, że tworzywo może mieć wiele zastosowań, m. in. w optyce oraz astronautyce.

„Nasz materiał jest 10 razy czarniejszy niż cokolwiek, co kiedykolwiek zostało wyprodukowane, jednak wciąż nie jest to stuprocentowa czerń.” – powiedział Wardle.

Badacze początkowo nie planowali stworzyć tego konkretnego materiału. Zamiast tego zespół starał się znaleźć nowe sposoby hodowania nanorurek węglowych na materiałach przewodzących prąd, aby poprawić ich właściwości elektryczne i termiczne.

Blokada na drodze ich eksperymentów doprowadziła ich do odkrycia nowego tworzywa. Próbując wyhodować CNT na aluminium, odkryto, że ​​warstwa tlenku pokrywa aluminium, gdy jest wystawiona na działanie powietrza, który działa jak izolator zamiast przewodnika elektryczności i ciepła. W końcu znaleziono rozwiązanie: chlorek sodu, który rozpuszcza warstwę tlenkową.

 

Użycie soli doprowadziło do rozpuszczenia warstwy tlenku, a w rezultacie odsłoniło czarny materiał. Testy optyczne wykazały, że nowy materiał pochłania co najmniej 99,995% światła pod każdym kątem, co oznacza, że ​​odbija 10 razy mniej światła niż jakakolwiek inna czerń, w tym słynny Vantablack.

 

Naukowcy nie są pewni jaki schemat doprowadził do powstania tak czarnego materiału. Dalsze badania mają na celu wyjaśnić co doprowadziło do powstania materiału o tak dużej pochłanialności światła.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

"co doprowadziło do powstania

"co doprowadziło do powstania materiału o tak dużej pochłanialności światła"? Pionowe czarne nanorurki - to typowa pułapka fotonowa (optyczna czarna dziura - czytaj podstawy optyki). A tlenek na aluminium (utlenianym elektrolitycznie - to też mikrorurki Al2O3. (W schemacie fraktalnym - będą więc nanorurki). Niemniej, dalsze badania - wskazane

Skomentuj