Naukowcy proponują zbudować kostium Iron Mana do usuwania radioaktywnych śmieci

Kategorie: 

Źródło: Uniwersytet w Bristolu

Praca w środowisku radioaktywnym jest niebezpieczna. Choć likwidacja obiektów jądrowych oraz zakładów przerobu odpadów radioaktywnych zwykle odbywa się z udziałem robotów i zdalnie sterowanych systemów, zdarzają się sytuacje, w których do pracy potrzebna jest ludzka ręka. Dlatego naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu uważają, że potrzebny jest kostium Iron Mana, który zapewni pracownikom „nadludzką” ochronę.

 

Propozycja Uniwersytetu w Bristolu bezpośrednio nawiązuje do zakładu Sellafield, który znajduje się w pobliżu miejscowości Seascale na wybrzeżu Morza Irlandzkiego w angielskiej Kumbrii. W październiku 1957 roku doszło do samozapłonu grafitowego rdzenia reaktora jądrowego w Windscale, należącego do Sellafield. Pożar spowodował skażenie radioaktywne pobliskiej okolicy i była to największa tego typu tragedia przed katastrofą w Czarnobylu w 1986 roku.

Dziś, zakład Sellafield zajmuje się przeróbką odpadów jądrowych, a na jego terytorium trwa likwidacja reaktora jądrowego w Windscale oraz elektrowni jądrowej Calder Hall. Tamtejsi pracownicy posiadają specjalne przeciwpromienne kombinezony PCV, które można jednak nosić tylko przez kilka godzin, ponieważ wywołują stres cieplny.

 

Angielscy naukowcy twierdzą, że kostium Iron Mana nie tylko całkowicie eliminowałby zjawisko stresu cieplnego, ale zapewniłby również lepszą ochronę przed zabójczym promieniowaniem. Co więcej, futurystyczny kostium można byłoby wyposażyć w zaawansowane technologie, które ułatwią wykonywanie zawodu, zwiększą wydajność pracowników i zredukują zmęczenie.

Naukowcy przygotowują właśnie studium wykonalności dla tego projektu. Jeśli zostanie zatwierdzony, w przyszłym roku rozpoczną się prace nad prototypem zbroi Iron Mana.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj