Naukowcy proponują przekształcać kurze odchody w biopaliwo

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Kurczaki to bardzo popularne zwierzęta hodowlane na całym świecie. Jednak ich popularność ma swoją wadę - w hodowlach powstają ogromne ilości odpadów, które zanieczyszczają glebę i wodę. Zdaniem naukowców, kurze odchody po wymieszaniu z konkretną rośliną można z powodzeniem przekształcać w biopaliwo.

 

Odchody kur mogą zawierać hormony, antybiotyki i metale ciężkie, które przedostają się do wód powierzchniowych. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa ostrzega, że nieprawidłowa gospodarka odpadami hodowlanymi może mieć negatywny wpływ na środowisko.

 

Naukowcy z Landmark University oraz Covenant University wykazali, że w wyniku połączenia kurzych odchodów oraz słonecznika meksykańskiego (Tithonia diversifolia), inwazyjnego gatunku roślin, można otrzymać biogaz. Uczeni opracowali proces wstępnej przeróbki ptasiego kału, dzięki czemu beztlenowe mikroby trawią odpady i meksykańskie słoneczniki.

 

Wystarczy 8 kilogramów odchodów i wspomnianych roślin aby uzyskać 3 kilogramy gazu, który można wykorzystać np. do zasilania generatora. Zdaniem autorów badania, pozostałe substancje stałe, które uzyskano z procesu, można stosować jako nawóz lub środek do kondycjonowania gleby. 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

"Odchody kur mogą zawierać

"Odchody kur mogą zawierać hormony, antybiotyki i metale ciężkie" - czasem się coś "chlapnie" niechcący. Bo jeśli odchody zawierają w/w - to mięso (powszechnie spożywane) takoż. Nawet gorzej, metale ciężkie kumulują się w organiźmie. Może niech oni już nie uzasadniają, bo właśnie spożyłem pasztet strasburski (z drobiowych wątróbek)

Skomentuj