Naukowcy próbują uchronić przed wyginięciem nosorożca czarnego

Kategorie: 

Źródło: Michigan State University

Weterynarze z Uniwersytetu Stanowego Michigan pracują nad możliwością przedłużenia gatunku nosorożca czarnego. Samica nosorożca jest obecnie w ciąży, a zadaniem badaczy jest dbanie o jej zdrowie i doprowadzenie do szczęśliwego rozwiązania.

Samica o imieniu Doppsee trafiła do zoo w Potter Park w 2011 roku i od tego czasu jest kluczową częścią planu przedłużenia gatunku. Ku radości naukowców, Doppsee zaszła w ciążę, co może mieć kluczowe znaczenie dla gatunku nosorożców czarnych.

 

Czarne nosorożce (Diceros bicornis) znajdują się na Czerwonej Liście IUCN. Oznacza to, że zwierzęta są krytycznie zagrożone wyginięciem. Mimo że dzikie populacje nadal żyją na wolności w południowo-wschodniej Afryce, stanowią one zaledwie ułamek tego, co kiedyś. Według World Wildlife Fund między 1960 a 1995 rokiem, liczba osobników spadła aż o 98% i liczyła jedynie 2500 osobników. Działania na rzecz ochrony gatunku na całym kontynencie pomogły zwiększyć ich populacje, a dziś naukowcy uważają, że na wolności żyje ponad 5000 nosorożców.

Doppsee oraz jej potomstwo mogą mieć kluczowe znaczenie dla dalszego przetrwania gatunku. Samica została zapłodniona przez samca z Teksasu o imieniu Phineus. Zespół weterynarzy współpracował, aby proces ten był jak najmniej stresujący dla zwierząt. Opiekunowie uważają, że Doppsee jest niezwykłym nosorożcem, z którym współpraca przebiega bez problemów.

„Doppsee nie jest podobna do większości nosorożców. Dzięki użyciu jej ulubionych potraw i smakołyków byliśmy w stanie wykonywać USG oraz inne badania bez większych problemów.” – powiedział Ronan Eustace, dyrektor ds. Zdrowia zwierząt w parku.

Obecne wysiłki weterynarzy są skupione na doprowadzeniu do szczęśliwego rozwiązania. Każdy nowy osobnik urodzony na wolności bądź w ogrodzie zoologicznym może być kluczowy dla dalszego istnienia gatunku.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj