Naukowcy z powodzeniem usunęli wspomnienia szczurów

Kategorie: 

Szczur - academic.reed.edu
Raport opublikowany w Biological Psychiatry donosi, że amerykańscy naukowcy zdołali usunąć konkretne wspomnienia myszom oraz szczurom, nie uszkadzając przy tym ich mózgu.

 

 
Gdy powstaje wspomnienie, zmiany w kolcach dendrytycznych, które otrzymują sygnały elektrochemiczne od innych neuronów, powodują również zmiany w strukturach komórek nerwowych, które zwykle zachodzą przy udziale białka zwanego aktyną. Naukowcy zahamowali w mózgach zwierząt polimeryzację aktyny, procesu powstawania wielkich łańcuchowych molekuł, w trakcie fazy tworzenia się wspomnień związanych z wcześniejszym podaniem metamfetaminy. Proces ten został zatrzymany poprzez odcięcie miozyny II.

 

Eksperymenty behawioralne wykazały, że gryzonie natychmiast utraciły wspomnienia związane z metamfetaminą, natomiast reakcje na inne przyjemne doznania, takie jak jedzenie, pozostały bez zmian. Neuronaukowcy zastanawiają się dlaczego bardzo silne wspomnienia, związane z metamfetaminą, są tak łatwe do neutralizacji. Podejrzenia padają na rolę przekaźnika nerwowego jakim jest dopamina, zaangażowana w ośrodek przyjemności i nagrody w mózgu, która bierze udział w modyfikowaniu kolców dendrytycznych.

 

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki tego typu eksperymentom będą mogli w przyszłości pomóc ludziom uzależnionym od narkotyków i innych nałogów, oraz leczyć osoby cierpiące na zespół stresu pourazowego (PTSD), właśnie poprzez usuwanie "niepotrzebnych" wspomnień. Tak przynajmniej głosi oficjalna wersja, która niekoniecznie musi się pokrywać z rzeczywistością.

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj