Naukowcy potwierdzają, że prawdopodobnie odkryliśmy piątą siłę natury

Kategorie: 

Źródło: ESA/Hubble/NASA
Najnowsze wyniki badań, opisujące prawdopodobne odkrycie nieznanej nam dotąd cząstki subatomowej, mogą być dowodem potwierdzającym istnienie piątej podstawowej siły natury. Fizycy teoretycy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine opublikowali swoją pracę na łamach czasopisma Physical Review Letters.

 

Jonathan Feng, profesor fizyki i astronomii powiedział, że od dekad znamy tylko cztery fundamentalne siły natury - oddziaływanie grawitacyjne, elektromagnetyczne, słabe oraz silne. Jeśli kolejne eksperymenty potwierdzą najnowsze doniesienia, poznamy kolejną, piątą siłę natury, co kompletnie odmieni nasze postrzeganie Wszechświata.

 

W 2015 roku, naukowcy z Węgierskiej Akademii Nauk poszukiwali ciemnego fotonu - nośnika piątej siły natury. Podczas zderzania izotopu litu-7 z protonami, odkryli obecność nowego bozonu, który był około 30 razy cięższy od elektronu. Badacze zaobserwowali nietypowe zmiany, które wskazywały na obecność nowej cząstki, lecz nie potrafili wyjaśnić czy mamy do czynienia z nośnikiem oddziaływań.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine przestudiowali dane węgierskich badaczy oraz dotychczasowe eksperymenty, które skupiały się na tej dziedzinie i zaprezentowali nową teorię. Łączy ona ze sobą wszystkie istniejące dane i wskazuje na prawdopodobne odkrycie piątej siły natury. Według nich, tą tajemniczą cząstką może być tzw. bozon X ("protophobic X boson"). Podczas gdy normalne siły elektryczne współdziałają z elektronami i protonami, ten nowy bozon oddziałuje tylko z elektronami i neutronami w bardzo ograniczonym zakresie.

 

"Cząstka nie jest tak ciężka, a laboratoria posiadają wymaganą moc do jej stworzenia od lat 50. i 60. Lecz powód, dla którego trudno jest ją znaleźć jest taki, że jej interakcje są bardzo słabe. Ponieważ cząstka jest bardzo lekka, na całym świecie istnieje wiele grup eksperymentalnych, które pracują w małych laboratoriach. Teraz wiedzą, gdzie trzeba szukać" - powiedział Jonathan Feng.

 

Feng uważa, że piąta siła natury, wspólnie z elektromagnetyzmem, oddziaływaniem silnym oraz słabym, mogą przejawiać istnienie jednej, bardziej fundamentalnej siły. Być może istnieje oddzielny, ciemny "sektor", który posiada własną materię oraz siły i oddziałuje z naszym poprzez ukryte, ale fundamentalne oddziaływania.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Wankac

Natura..jest Programem

Natura..jest Programem Systemu Sterującego, zarządzającego Materia Odtworzona z Modelu Pierwowzoru (Anty Materia) . To dzięki niemu a instynktowych odruchów na jakie jesteśmy (Zwierzoludzia model) zaplanowani.. odtwarzamy to, co świat zwierzęcy..robi także..bo głównie na taki rodzaj tylko.. odruchów jest ustawiony Naturalnie. My. Mamy Drugi Program..zgodnie z Zamysłem dot tego modelu, Edukację bezpośrednio idącą do tzw. ,, mózgu,,. To nas odróżnia od reszty Gatunków Zwierzęcych.

Portret użytkownika Inka

Bla bla. Nadal żadnych

Bla bla. Nadal żadnych konkretów. 
Trzeba czasu i wielu badań....
 Jakis dziennikarzyna zwęszył teamt ale nawet nie wie w którym kosciele bije dzwon....
Dajmy szanse jajogłowym popracować .

Skomentuj