Naukowcy pokazali, jak będzie wyglądać Ziemia za 300 milionów lat

Image

Źródło: Kadr z Youtube

Nowy superkontynent na Ziemi pojawi się w rejonie Oceanu Spokojnego już za 200-300 milionów lat. Według naukowców z Curtin University w Australii stanie się to w wyniku zderzenia istniejących kontynentów.

 

Przez ostatnie 2 miliardy lat kontynenty Ziemi zderzały się ze sobą, tworząc superkontynent co 600 milionów lat. Oznacza to, że istnieje cykl superkontynentalny. W związku z tym za kilkaset milionów lat współczesne kontynenty powinny się ponownie połączyć.

 

Najstarszy z superkontynentów, którego istnienie udowodniła nauka, nosił nazwę Nuna. Powstała 1,8 miliarda lat temu, kolejna była Rodinia - 1 miliard lat temu i Pangea - 300 milionów lat temu

 

Geolodzy modelowali oczekiwany ruch płyt tektonicznych planety i na podstawie wyników stworzyli mapę Ziemi za 300 milionów lat. Zaproponowali przy tym nazwać nowy kontynent Amasia. 

Image

Jego podstawą będą Ameryka i Azja, które połączą się ze sobą. Australia ma do odegrania szczególną rolę – jako pierwsza zadokuje do Azji, a potem „przymocuje” płyty tektoniczne.

W rezultacie Ocean Spokojny zniknie, a reszta połączy się w jeden superocean.

 

W Amasii poziom morza będzie niższy niż obecnie w różnych częściach świata. We wnętrzu superkontynentu będzie panować susza z dużymi dziennymi wahaniami temperatury.

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.