Naukowcy podejrzewają, że statki roznoszą śmiertelną dla koralowców chorobę

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Statki mogą rozprzestrzeniać śmiertelną chorobę koralowców wzdłuż wybrzeży Florydy i Karaibów. Artykuł na ten temat ukazał się w Scientific Reports.

Stony Coral Tissue Loss Disease to choroba, która została odkryta stosunkowo niedawno, bo w 2014 roku w okolicach Miami. Koralowce mogą stracić do 60% tkanki i umrzeć z powodu tej infekcji, a choroba ta dotyka co najmniej 20 gatunków tych polipów. Ta infekcja rozprzestrzenia się przez wodę, ale prędkość i obszar rozprzestrzeniania się są zbyt duże, aby można je było wytłumaczyć samymi prądami.

 

Wybuchy epidemii w bardzo odległych miejscach sugerują, że inne niż prądy oceaniczne, takie jak woda balastowa ze statków, przyczyniły się do przenoszenia chorób. Aby sprawdzić tę hipotezę, naukowcy przeprowadzili symulację zanieczyszczenia polipów wodami balastowymi - jeden z nich zawierał patogen, drugi został poddany działaniu promieniowania UV. 

 

Przez sześć tygodni naukowcy monitorowali pojawianie się zmian chorobowych i śmiertelność, aby określić liczbę koralowców, które zachorowały, a także wpływ dezynfekcji UV na to. W drugim eksperymencie autorzy pracy przez wiele dni obserwowali rozwój patogenu w zbiorniku, aby sprawdzić, czy mikroorganizmy mogą przetrwać w warunkach ładowni.

 

Wyniki pokazują, że statki rzeczywiście przenoszą chorobę utraty tkanki koralowców kamienistych i mogą wkrótce zarażać koralowce Pacyfiku. W związku z tym naukowcy proponują środki do walki z tym - na przykład dezynfekcję wody balastowej statku. 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj