Naukowcy po raz pierwszy wytworzyli stabilny pierścień plazmy na wolnym powietrzu

Kategorie: 

Źródło: Caltech

Zespół naukowców z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego (Caltech) udowodnił, że stworzenie stabilnego pierścienia plazmy jest możliwe nie tylko w środowisku próżniowym i wcale nie musi być ograniczone czasowo. Najnowsze osiągnięcie amerykańskich fizyków w pewien sposób przybliża nas do reaktorów fuzji jądrowej, które będą stanowić wydajne i tanie źródło energii.

 

Stosowane dotychczas techniki pozwalały utrzymać stabilne pierścienie plazmy w komorach próżniowych lub polach elektromagnetycznych, lecz tylko na 10 milisekund. Tymczasem zespół z Caltech sprawił, że pierścienie plazmy pozostawały stabilne na wolnym powietrzu przez cały czas dopóki nie odłączono zasilania.

 

Naukowcy dokonali tego wytryskując wąski strumień wody rzędu 85 mikronów przy bardzo wysokim ciśnieniu na kryształową płytkę. Woda uderzała z prędkością 305 m/s. Powierzchnia kryształu była naładowana ujemnie, a gdy woda uderzała w nią i spływała na zewnątrz zabierała ze sobą naładowane dodatnio jony. Doprowadziło to do powstania statycznego ładunku, który powodował przepływ elektronów na powierzchnię wody oraz jonizację atomów i cząsteczek w powietrzu. W ten właśnie sposób udało się stworzyć mikroskopijnej wielkości stabilny pierścień plazmy, który utrzymywał się przez cały czas dopóki napływał strumień wody.

 

Eksperyment wykazał, że utrzymanie stabilnej plazmy w powietrzu bez środowiska próżniowego i pola elektromagnetycznego jest możliwe. Naukowcy uważają, że dzięki tej nowej technice w przyszłości będzie można magazynować energię z pomocą plazmy, która nie będzie wymagała specjalnego środowiska dla zachowania stabilności.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Q

Najtęższe umysły świata

Najtęższe umysły świata próbowały i próbują wyjaśnić co to są cząstki elementarne.

W dniu 2017-11-17 22:22  dowiadujemy się że "Czaski elementarne, to stojące fale elektromagnetyczne"

"Czaski elementarne, to stojące fale elektromagnetyczne" co ty nie powiesz.

"Czaski elementarne, to stojące fale elektromagnetyczne" no tak ma sens

Dobrze że wyjaśniłeś nam co to są cząski elementarne

Portret użytkownika ???

Polecam naukowcom i innym

Polecam naukowcom i innym lepiej tłumaczyć mechanizmy tego co robią bo te "piękne afrodyzjaki" językowe dla wielu ludzi nie przemawiają, a określają tylko większy zakres pojęć/zjawisk. A potem się ludzie dziwią że w szkołach mało kto może zrozumieć lekcję, jeśli wiedzę przekazuje się w różnych językach, a nasze umysły kodują/przetwarzają informacje w różny sposób dla określonej osoby, tworząc jej "osobowość/mentalność" z upływem czasu.

Skomentuj