Naukowcy po raz pierwszy odtworzyli mini-rozbłysk gamma w laboratorium

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Rozbłyski gamma to intensywne eksplozje światła i najjaśniejsze zjawiska obserwowane we Wszechświecie. Niektóre z nich bywają tak intensywne, że można je zaobserwować gołym okiem, tak jak było w przypadku rozbłysku GRB 080319B, który wystąpił 19 marca 2008 roku. Ponieważ mechanizmy powstawania tych rozbłysków nie są nam dobrze znane, naukowcy postulowali odtworzenie takiego zjawiska w ziemskim laboratorium.

 

Rozbłyski gamma mogą trwać od kilku sekund do kilku minut. Kosmiczny fenomen pozostaje słabo zrozumiany i nie wiemy do końca co go powoduje. Jedna z teorii mówi, że rozbłyski gamma mogą powstawać podczas emisji strumieni cząstek uwalnianych przez masywne ciała niebieskie, np. czarne dziury.

 

Zbadanie tego zjawiska jest bardzo trudne ze względu na ogromne odległości - rozbłyski gamma występują nawet miliardy lat świetlnych od nas i trwają tylko przez kilka sekund. Naukowcy porównują to do próby ustalenia składu świecy na podstawie widocznego płomienia, który pojawia się sporadycznie, widać go tylko przez krótką chwilę i jest oddalony od nas o tysiące kilometrów.

Źródło: NASA

Uczeni proponowali, aby spróbować odtworzyć je tu na Ziemi, dzięki czemu będziemy mogli je lepiej zrozumieć i przyjrzeć się im z bliska. Tak się właśnie składa, że w laboratorium udało się po raz pierwszy wyprodukować wersję mini rozbłysku gamma. Międzynarodowy zespół badawczy osiągnął sukces korzystając z lasera Gemini - jest to jeden z najpotężniejszych laserów świata, który znajduje się Rutherford Appleton Laboratory w Wielkiej Brytanii. Gęstość energii pojedynczego strzału z tego lasera można porównać do całości energii docierającej ze Słońca do Ziemi, skupionej do grubości kilku mikronów. Z pomocą tego lasera stworzono małą kopię rozbłysku gamma.

Źródło: Central Laser Facility

W trakcie badań udało się zobaczyć niektóre zjawiska, które odgrywają ważną rolę w tym kosmicznym fenomenie, jak np. samoistne wytwarzanie się pól magnetycznych, które istniały przez długi czas. Potwierdzono również niektóre założenia dotyczące siły i rozkładu pól magnetycznych. Naukowcy podsumowują, że eksperyment pozwolił potwierdzić prawidłowość obecnych modeli, których używa się do zrozumienia rozbłysków.

 

Badania rozbłysków gamma pozwolą nam również dowiedzieć się czegoś więcej o czarnych dziurach oraz początkach formowania się Wszechświata. Kolejny powód to poszukiwania sygnałów od inteligentnych cywilizacji pozaziemskich w ramach projektu SETI - badania pozwolą rozróżnić sygnały powstałe w wyniku zjawisk naturalnych od tych, które mogłyby zostać wytworzone przez obcych.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika zuzia

Redakcjo ! Kto wam pisze

Redakcjo ! Kto wam pisze takie "wypracowania", cytat: "Urządzenie skupia całą moc energii słonecznej docierającej do Ziemi w małej plamce o szerokości kilku mikronów." - to co do ziemi nie dociera światło ze słońca bo uczeni je "wsadzili" do swich laserów ? Niewiedza i brak precyzji czyni bełkot z tego artykułu.

Portret użytkownika Jx

Też mi ten fragment artykułu

Też mi ten fragment artykułu nie pasował Smile W orginalnym artykule jest: "Jak intensywny jest najintensywniejszy laser na Ziemi? Weź całą energię słoneczną, która uderza w całą Ziemię i ściśnij ją do kilku mikronów (w zasadzie grubość ludzkiego włosa) i masz intensywność typowego strzału laserowego w Gemini."

Skomentuj