Naukowcy opracowali urządzenie, które umożliwia sterowanie psem

Kategorie: 

Źródło: www.sxc.hu
Zdanie "najlepszy przyjaciel człowieka" może szybko zamienić się na "najlepszy niewolnik człowieka". Wszystko za sprawą kolejnych osiągnięć technologicznych które mają sprawiać, że psy stają się znacznie bardziej posłuszne poprzez dosłowne sterowanie nimi.

 

Jeff Miller i David Bevly z Departamentu Inżynierii Mechanicznej na Uniwersytecie w Alabamie opracowali specjalne urządzenie dla psów, które są szkolone do wykrywania ukrytych ładunków wybuchowych, narkotyków czy szukania ludzi uwięzionych pod gruzami. Naukowcy twierdzą, że zdolność autonomicznego sterowania zwierzęciem zaszła na bardzo wysoki poziom i daje wielkie możliwości.

 

Urządzenie znajduje się w niewielkiej kamizelce, przeznaczonej dla psa i zawiera mikroprocesor, bezprzewodowe radio, odbiornik GPS oraz system informujący o położeniu i kursie zwierzęcia. Pies może być sterowany dzięki wbudowanym module dowodzenia, który wytwarza odpowiednie tony i wibracje, a człowiek jest w stanie wydawać mu rozkazy nawet za pomocą smartphone'a.

 

Naukowcy zdołali już nawet przetestować ten nieludzki wynalazek i wykazano, że pies zachowuje posłuszeństwo i wykonuje rozkazy z dokładnością do 98%. Powstanie tej technologii tłumaczy się faktem iż człowiek nie zawsze jest w stanie przedostać się do trudno dostępnych miejsc. Ponadto, wydawanie psu poleceń może okazać się niemożliwe gdy znajduje się w hałaśliwym otoczeniu, lub gdy zwierzę po prostu nie słyszy.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj