Naukowcy opracowali tanią metodę pozyskiwania czystego grafenu

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Kyla Clay/CC BY 2.0

Grafen, zwany powszechnie cudownym materiałem, posiada ogrom zastosowań np. w produkcji superprzewodników, mikrochipów, giętkiej elektroniki czy chociażby w tworzeniu gumek recepturek 200 razy twardszych od stali lub pajęczej sieci zdolnej do utrzymania człowieka. Obecnie nie jesteśmy w stanie swobodnie korzystać z właściwości grafenu ze względu na drogie i skomplikowane procesy jego pozyskiwania. Jednak naukowcy z Uniwersytetu w Connecticut twierdzą, że dokonali przełomu na tym polu.

 

Profesor chemii Doug Adamson i jego zespół odkrył proces pozwalający pozyskiwać czysty nieutleniony grafen. Badacze umieścili grafit na granicy faz woda-olej. Materiał rozprzestrzeniał się w sposób spontaniczny, aby przykryć granicę i pozostał tam uwięziony w postaci pojedynczych, nałożonych na siebie arkuszy grafenowych z pomocą usieciowanych polimerów.

 

Nowa metoda jest wyjątkowo prosta i mało kosztowna. W ten sposób udało się pozyskać grafen w czystej postaci. Warto dodać, że naukowcy zwykle posługują się utlenionym grafenem - w takiej postaci łatwiej przeprowadza się badania, lecz to zwiększa koszty, wymaga użycia niebezpiecznych materiałów a proces produkcji jest czasochłonny. Ponadto, utleniona wersja grafenu posiada obniżone właściwości mechaniczne, termiczne i elektryczne.

 

Adamson wraz z zespołem chce teraz skomercjalizować nową technikę pozyskiwania grafenu. W tym celu powołał do życia przedsiębiorstwo 2D Material Technologies. Materiał ma znaleźć swoje zastosowanie między innymi w urządzeniu przeznaczonym do odsalania wody.

 

Przypomnijmy, że polska spółka Nano Carbon rozpoczęła sprzedaż arkuszy grafenowych o wymiarach 30 cm x 30 cm pod koniec 2016 roku, natomiast w styczniu roku bieżącego do sprzedaży trafiły również większe arkusze o rozmiarach 50 x 50 cm. Grafen produkowany jest w specjalnym reaktorze, który powstał dzięki naukowcom z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) w Warszawie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Krótki sen o sukcesie Nano

Krótki sen o sukcesie Nano-Carbon i Seco/Warwick. Granica faz umożliwia produkcję dużych arkuszy (tak robi się np tafle szkła), jak i malutkich baniek z wodą (w dyspersji wodno-olejowej). Taniej już chyba nie będzie

Skomentuj