Naukowcy opracowali skuteczną metodę, która całkowicie kamufluje obiekty

Kategorie: 

Foto: J. Adam Fenster/University of Rochester
W ostatnich latach uczeni starali się opracować urządzenie, które potrafiłoby skutecznie zakamuflować obiekt przed naszym wzrokiem. Wszystko wskazuje na to, że właśnie dokonano postępu w tej dziedzinie i powstała metoda, która całkowicie kamufluje przedmioty.

 

Dotychczas próbowano stworzyć kamuflaże, wzorując się na naturalnej zdolności zwierząt, bądź wykorzystując tzw. metamateriały. Jednak uczeni z Uniwersytetu w Rochester stworzyli coś o wiele lepszego przy zastosowaniu tanich i łatwo dostępnych materiałów.

 

Mowa jest o odpowiednim połączeniu czterech standardowych obiektywów, które kamuflują obiekt nawet gdy obserwator zmieni kąt obserwacji o kilka stopni. Uczeni ustawili obiektywy zachowując między nimi odpowiednią odległość. W ten sposób udało się nie tylko idealnie zakamuflować obiekt ale również sprawić, aby tło pozostało nienaruszone.

Foto: University of Rochester

 

Opracowana metoda pozwala ukryć praktycznie wszystko - im większy przedmiot chcielibyśmy zamaskować, tym większe obiektywy należałoby wykorzystać. Urządzenie z pewnością nie przypomina tego, co dotychczas widywaliśmy. Kamuflaż zazwyczaj kojarzy się ze specjalnym materiałem który sprawi, że będziemy niewidzialni.

 

Z pewnością jest do dobry krok na drodze do opracowania idealnego, skutecznego kamuflażu. Jednak powyższa metoda nie miałaby raczej zbyt dużego zastosowania w armii. Według Johna Howella, profesora fizyki na Uniwersytecie w Rochester, działające na tej zasadzie urządzenie przyda się np. chirurgom, którzy w trakcie operacji będą mogli widzieć przez swoje ręce.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj