Naukowcy opracowali reaktor, który zamienia dwutlenek węgla w paliwa płynne

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Na Uniwersytecie Rice'a powstał reaktor, który w wydajny i ekologiczny sposób zamienia dwutlenek węgla w płynne paliwa. Naukowcy wykorzystali do tego procesu elektrolizer, zasilany energią odnawialną.

 

Nowy reaktor katalityczny stosuje CO2, powszechny gaz cieplarniany, jako surowiec i wytwarza wysoko oczyszczony, wysoko stężony kwas mrówkowy. Związek ten, gdy powstaje w tradycyjnych urządzeniach, wymaga kosztownych i energochłonnych etapów oczyszczania. Nowa technologia, opracowana na Uniwersytecie Rice'a, zmienia ten stan rzeczy.

 

Podczas testów, elektrokatalizator osiągnął wydajność konwersji energii na poziomie około 42%. To oznacza, że niemal połowa energii elektrycznej może być magazynowana w kwasie mrówkowym jako paliwo płynne.

Źródło: Jeff Fitlow/Rice University

Opracowanie tego urządzenia nie byłoby możliwe bez dokonanych postępów. Haotian Wang i jego zespół opracował solidny dwuwymiarowy katalizator bizmutu oraz stały elektrolit, dzięki któremu dodawanie soli jako części reakcji jest zbędne.

 

Obecny reaktor pozwalał wytwarzać kwas mrówkowy w sposób ciągły przez 100 godzin przy znikomej degradacji elementów urządzenia. Naukowcy twierdzą, reaktor ten z łatwością można zmodyfikować, aby wytwarzał również produkty wyższej jakości, np. kwas octowy, etanol czy paliwa propanolowe.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Produkuje (z energii

Produkuje (z energii odnawialnej) kwas mrówkowy - ze sprawnością (elektryczną) 40%? Ten kwas (jak podają media) - może być wykorzystany w ogniwach paliwowych - do produkcji energii elektrycznej, ze sprawnością nawet 100%. Ale chyba żeśmy się zapętlili?

Portret użytkownika Obserwator

Nie, nie.. poprost teraz mogą

Nie, nie.. poprost teraz mogą stwierdzić że sprawność jest za mała i dostać fundusze na dalsze badania..

A za kilkanaście lat dostaną fundusze na badania nad efektywnymi metodami uzyskiwania CO2, bo okaże się, że jego obecność w atmosferze nie ma jednak znaczącego wpływu na ocieplenie klimatu, natomiast jest niezbędna dla wegetacji roślin. No i po wyeliminowaniu CO2 z atmosfery, obszary zielone natychmiast zmieniły się w pustynię i zaczyna być problem z wytwarzaniem paliwa..

wyjątkiem będą tylko większe miasta w Polsce, gdzie na skutek opieszałości i niekompetencji urzędników (i biedy mieszkańców) będą jeszcze używane stare, nieekologiczne pojazdy i miejscami będzie można zobaczyć zieleń.

Skomentuj