Naukowcy opracowali nowe ogniwa fotowoltaiczne z perowskitów w sprayu

Kategorie: 

Źródło: www.freedigitalphotos.net
Perowskity są określane jako idealny materiał do produkcji ogniw słonecznych, który jest przede wszystkim tańszy od stosowanego dziś krzemu i może mieć podobną wydajność. Uczeni z University of Sheffield stworzyli ogniwa słoneczne, które można nanosić na powierzchnie za pomocą sprayu. Ich wydajność wynosi 11%.

 

Minerał o którym mowa, czyli perowskit, występuje w przyrodzie, jednak Olga Malinkiewicz, doktorantka z Uniwersytetu w Walencji opracowała metodę, która pozwala w prosty sposób wyprodukować związek w laboratorium. Tak samo jak grafen może zastąpić krzem w elektronice, tak perowskit może wyprzeć krzem w tworzeniu ogniw słonecznych.

 

W przypadku krzemu, do produkcji ogniw fotowoltaicznych konieczne są wysokie temperatury, rzędu tysiąca stopni Celsjusza. Perowskit jest pod wieloma względami lepszym materiałem - przede wszystkim nie są wymagane tak wysokie temperatury, związek bardzo dobrze rozpuszcza się w rozpuszczalnikach i można nanosić go na dowolną powierzchnię za pomocą sprayu. Produkcja paneli słonecznych przy zastosowaniu perowskitu pozwoli również zaoszczędzić pieniądze.

 

Nic więc dziwnego, że trwają badania nad zastosowaniem tego związku. Naukowcy stworzyli właśnie takie ogniwa fotowoltaiczne w sprayu, których wydajność jest szacowana na 11%. Jak powiedział główny autor badania, profesor Daivd Lidzey, ogniwa perowskitowe mają obecnie wydajność około 19% - dla porównania, krzem ma 25%.

 

 

Źródło: http://phys.org/news/2014-08-scientists-spray-on-solar-cells.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj