Naukowcy opracowali mocno wodoodporny materiał, wzorując się na motylach

Kategorie: 

Motyl Morpho - źródło: pl.wikipedia.org
Przy produkcji wodoodpornych materiałów dotychczas wzorowano się na liściach lotosu. Najnowsze badania wykazały jednak, że ochrona przed kroplami wody może być jeszcze większa a nowy, mocno wodoodporny materiał powstał dzięki inżynierom mechaniki z MIT.

 

Prof. Kripa Varanasi i jego zespół odkryli, że krople wody trafiają na powierzchnię równomiernie a następnie rozkładają się symetrycznie, przez co pozostają w kontakcie z materiałem przez dłuższy czas niż w przypadku kropel, które dotykają nierównomiernej powierzchni. Dlatego naukowcy opracowali nowy materiał z niewielkimi grzbietami, co powoduje, że kropla odbija się od niego o 40% szybciej.

 

Tak jak w przypadku wielu innych odkryć, metoda ta jest rozwiązaniem zaczerpniętym z natury. Jak twierdzą autorzy badań, zarówno motyle Morpho (Morpho didius) jak i nasturcja większa (Tropaeolum majus L.) posiadają wiele superhydrofobowych grzbietów lub żył w podobnej skali co opracowany materiał. Prof. Varanasi twierdzi, że nowy materiał jest najbardziej superhydrofobowy, jaki kiedykolwiek powstał.

 

Nowa technika wykorzystuje fakt, że szorstkie, nierówne tekstury powodują iż kropelki wody odbijają się od niej znacznie szybciej niż w przypadku gładkiej powierzchni. Im krócej woda pozostaje w kontakcie z materiałem, tym bardziej materiał jest suchy. Nowe makroskopijne struktury powodują, że ciecz dotyka większej powierzchni ale krople odbijają się szybciej oraz rozdzielają sie na asymetryczne kawałki.

 

Według uczonych metoda ta może zostać wykorzystana do produkcji wodoodpornej odzieży, namiotów czy sprzętu sportowego. Może nawet pomóc zapobiec oblodzeniu skrzydeł samolotu. Wzory te mogą być zastosowane w metalach, tkaninach lub w ceramice.

 

 

Źródło: http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-25004942

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj