Naukowcy opracowali metodę, która zamienia dwutlenek węgla w paliwa płynne

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Chemicy z Uniwersytetu Illinois w Urbanie i Champaign opracowali sztuczną fotosyntezę, która wykorzystuje światło widzialne, dwutlenek węgla i wodę do produkcji paliw płynnych. Technologia ta przybliża możliwość wykorzystania nadmiaru CO2 w atmosferze do magazynowania energii słonecznej.

 

Fotosynteza to proces, który polega na przekształcaniu wody i dwutlenku węgla w glukozę w obecności światła słonecznego. Naukowcy stworzyli swój własny proces, który również korzysta ze światła widzialnego do przekształcania CO2 i wody, lecz produktem końcowym jest paliwo.

Zespół badawczy zastosował nanocząstki złota jako katalizator, który z powodzeniem zastąpił chlorofil w pochłanianiu światła zielonego i reakcjach chemicznych między dwutlenkiem węgla a wodą. Nanocząstki złota doskonale spisują się w tej roli, ponieważ ich powierzchnie oddziałują korzystnie z cząsteczkami CO2, skutecznie pochłaniają światło i nie ulegają rozkładowi czy degradacji.

Źródło: Uniwersytet Illinois w Urbanie i Champaign

Podczas badań, naukowcy pomyślnie przekształcili dwutlenek węgla w złożone cząsteczki paliwa węglowodorowego. Metoda ta umożliwia produkcję propanu, metanu, etenu, etynu oraz propenu, które mogą pozwolić na magazynowanie energii w ogniwach paliwowych.

 

Jednak zanim faktycznie będziemy mogli mówić o przełomie, naukowcy muszą najpierw rozwiązać kwestię wydajności. Niestety, sztuczna fotosynteza nie posiada takiej skuteczności, jak w przypadku roślin. Badacze będą musieli również popracować nad skalowalnością procesu. Na wprowadzenie tej technologii do życia codziennego będziemy musieli jeszcze poczekać.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Crash 24

Natura wymyśliła drzewa.

Natura wymyśliła drzewa. Najtańszy najskuteczniejszy pochłaniacz CO2 na świecie. Wystarczy wyznaczyć każdemu krajowi na swiecie ile musi posadzić drzew na swoim terenie i sprawa załatwiona.

Portret użytkownika Korba102

Ha ha ha co za dziwny zbieg

Ha ha ha co za dziwny zbieg okoliczności 

W Lublinie na uniwersytet pewna moda pani z gronem współpracowników odkryli i dokonali denomalnego odkrycia właśnie tego i co ważne to było około 25 lat wcześnie, ale projekt zapadł się pod ziemię tak samo, jak projekt drobin węgla w połączeniu z wodą może zastąpić paliwo do dizla.

No cóż można w tej materii

W Polsce wciąż mamy oszołomów u władzy aby niszczyć polski potencjał naukowy 

Portret użytkownika maniek II

...kto wynalazł rower?..

...kto wynalazł rower?...ruski - na strychu u niemca!

nałókoce w przyciasnych berecikach - "wynalezli" - ukradli metode prof,Nazimka...podobnie inne nałókofce ukradli wynalazki Łągiewki...

cyt...

- Chodzi o całą układankę, prowadzącą do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery i zagospodarowania go – tłumaczy naukowiec. A wszystko opiera się na tym, że zamiast emitować CO2 do atmosfery, można go wykorzystać. – Łącząc dwutlenek węgla z wodą, bez trudu uzyskujemy paliwo: benzynę lub olej napędowy – tłumaczy prof. Nazimek.

Jak szacuje badacz, jeśli ta metoda zostałaby zastosowana w największych zakładach przemysłowych w kraju, Polska mogłaby produkować 21 mln ton paliwa rocznie. Dla porównania Polacy wykorzystują rocznie 6 mln ton benzyny.

- Można to stosować w całej energetyce: w zakładach produkujących prąd, ciepło, a nawet nawozy sztuczne – mówi lublinianin. – W efekcie mielibyśmy nie tylko własne paliwo, ale też tańszy prąd, energię czy właśnie nawozy. Bo ich producenci nie musieliby płacić za emisję dwutlenku węgla (czego już za kilka lat będzie wymagała Unia Europejska – przyp. red.).     http://bejda.blogspot.com/2012/01/rewelacyjna-opatentowana-metoda.html

 

 

Portret użytkownika r.abin

"...Niestety, sztuczna

"...Niestety, sztuczna fotosynteza nie posiada takiej skuteczności, jak w przypadku roślin..."? Może (doraźnie) - reaktywować pojady na holzgas. Takie drzewo Oxytree (Paulowina), rośnie szybko (drewno gęste) - a resztę (po zgazowaniu), można w kominku spalić. Te problemy (ze sprawnością i skalarnością), mogą być - nie do przejścia.

Skomentuj