Naukowcy określili prawdziwy wiek lodowców Antarktydy

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Zawsze uważano, że oblodzenie Antarktydy zaczęło się około 45,5 miliona lat temu, a kontynent był całkowicie pokryty lodem 34 miliony lat temu. Okazało się, że to nie prawda.

 

Naukowcy z University of Aberdeen przeprowadzili badania, według których lód powstał znacznie wcześniej - 60 mln lat temu (granica okresu kredy i paleogenu). To czas, w którym wyginęły wszystkie dinozaury. Średnia temperatura Ziemi w tamtej epoce była o 20°C wyższa niż obecnie, ale kontynent Antarktydy zbliżał się już do bieguna południowego planety, co pozwoliło na formowanie się lodu.

 

Odkrycia dokonano, gdy naukowcy badali zlodowacenie w Górach Transantarktycznych. Jest to pasmo górskie o długości 3500 km, które rozciąga się na całej Antarktydzie, ale jest w dużej mierze zasypane lodem.  Zanim ogłosili inny wiek lodu, eksperci przestudiowali setki zdjęć satelitarnych i przeanalizowali dziesiątki tysięcy form lodowcowych znanych jako kotły lodowcowe. 

 

Gdy klimat się ochłodził, Ziemia przekształciła się ze szklarni w lodówkę, co ostatecznie doprowadziło do wzrostu pokryw lodowych Antarktydy, które obecnie zakrywają większość Gór Transantarktycznych, co było głównym przedmiotem badań. Możliwe, że niektóre lodowce górskie były ponownie obecne podczas mioceńskiego optymalnego ocieplenia klimatu około 15 milionów lat temu, przed powszechnym przejściem na zlodowacenie pokrywy lodowej, które obserwujemy dzisiaj.

 

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Baardzo podejrzane wyniki.

Baardzo podejrzane wyniki. Spodziewali się (na ok 6,2m) - 10 tys. lat - a wyszło ponad milion. Ile metrów, zostało im do powierzchni gruntu (lub wody). Czy nie np 250 mln lat (lub więcej)? A gdzie badania potwierdzające - te rewelacje. Oj chyba odkryli - "zimną fuzję"

Skomentuj