Naukowcy ogłosili, że zbudowanie superszybkiego, samoreplikującego się komputera jest możliwe

Kategorie: 

Źródło: Creative Commons

Naukowcy całkiem poważnie rozważają porzucenie dzisiejszych komputerów i zastąpienie ich znacznie bardziej wydajnymi. Mówi się o zbudowaniu komputerów świetlnych i w pełni funkcjonalnych komputerów kwantowych. Tymczasem badacze z Uniwersytetu w Manchesterze potwierdzili, że zbudowanie jeszcze lepszych, superszybkich maszyn jest możliwe.

 

Teoretyczne możliwości niedeterministycznej maszyny Turinga mają przewyższać wszystkie dotychczasowe komputery. Nowa technologia wydaje się być w zasięgu naszej ręki. Specjaliści wykazali, że maszynę można zbudować z pomocą "procesorów" wykonanych z molekuł DNA, zamiast krzemowych chipów.

 

Jak wyjaśnił główny autor badania profesor Ross D. King, komputery "przeszukują labirynt" i dochodzą do punktu wyboru - jedna ścieżka prowadzi w lewo, zaś druga w prawo. Dzisiejsze komputery elektroniczne muszą wybrać drogę, podczas gdy niedeterministyczna maszyna Turinga może się replikować i wybrać obie ścieżki jednocześnie.

"Zdolność naszego komputera do replikacji podczas dokonywanych obliczeń sprawia, że jest on szybszy od jakiejkolwiek istniejącej dziś formy komputera oraz pozwala rozwiązać wiele problemów obliczeniowych, uważanych wcześniej za niemożliwe. Ponieważ cząsteczki DNA są bardzo małe, komputer stacjonarny mógłby wykorzystywać więcej procesorów niż wszystkie komputery elektroniczne na świecie razem wzięte - tym samym przewyższając obecne najszybsze superkomputery na świecie i zużywając niewielką część swojej energii" - powiedział profesor Ross D. King.

Zatem omawiany samoreplikujący się superkomputer teoretycznie mógłby posiadać ogromną moc obliczeniową, nie zajmowałby zbyt wiele miejsca i dodatkowo byłby energooszczędny. Mówi się, że niedeterministyczna maszyna Turinga przebiłaby wszystkie dzisiejsze superkomputery. Miną jeszcze lata zanim faktycznie wejdziemy w posiadanie takiego urządzenia, ale przynajmniej wiemy, że prace nie stoją w miejscu. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach Royal Society Interface.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Samoreplikujący się komputer

Samoreplikujący się komputer i wykorzystujący DNA, jako pamięć. Musiałby jeszcze mieć peryferia do zapewnienia budulca w (sprzyjającym do tego celu) środowisku. Taki białkowy twór najlepiej umieścić w wodzie i wystarczy tylko poczekać (jakiś miliard lat), aż się sam udoskonali. A najlepiej zbudować kilka tysięcy różnych - i niech zwycięży najlepszy. Ale czy przypadkiem coś takiego już nie było? (jak mawiał Ben Akiba)

Skomentuj