Naukowcy odkrywają najbardziej intensywne promienie kosmiczne: czy Ziemi grozi niebezpieczeństwo?
Image
Międzynarodowy zespół astronomów z Niemiec, Francji i innych krajów dokonał przełomowego odkrycia, identyfikując najbardziej intensywne promienie kosmiczne, jakie kiedykolwiek zarejestrowano. Badania, opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym Physical Review Letters, sugerują, że niektóre z tych źródeł mogą znajdować się stosunkowo blisko Ziemi, choć ich dokładna natura pozostaje nieznana.
Promienie kosmiczne to wysokoenergetyczne cząstki pochodzące z różnych źródeł, takich jak gwiazdy, eksplozje supernowych czy pulsary. Zespół badawczy wykrył promienie o energiach sięgających 40 teraelektronowoltów (TeV), co odpowiada około 20 bilionom razy większej energii niż światło widzialne, które oscyluje w zakresie 1,63–3,26 eV.
Katrin Egberts, kierownik eksperymentalnej jednostki astrofizyki cząstek na Uniwersytecie w Poczdamie, podkreśliła, że zmierzone elektrony promieniowania kosmicznego prawdopodobnie pochodzą z niewielu źródeł w bezpośrednim sąsiedztwie naszego Układu Słonecznego, oddalonych o nie więcej niż kilka tysięcy lat świetlnych. W kontekście rozmiaru naszej galaktyki jest to stosunkowo niewielka odległość.
Image
Naukowcy spekulują, że tak silne promieniowanie może pochodzić ze stosunkowo starych supernowych lub nagich jąder masywnych gwiazd, których bogate w wodór powłoki zostały zdmuchnięte przez wiatry gwiazdowe. Jednak dokładne mechanizmy generowania tak wysokich energii wciąż pozostają przedmiotem intensywnych badań.
Odkrycie to otwiera nowe możliwości w zrozumieniu procesów zachodzących w kosmosie oraz wpływu promieniowania kosmicznego na Ziemię. Dalsze badania mogą przyczynić się do identyfikacji źródeł tych intensywnych promieni i lepszego zrozumienia ich natury.
- Dodaj komentarz
- 146 odsłon