Naukowcy odkryli, że pierwsze lasy nie wpłynęły znacząco na proporcje tlenu na Ziemi

Image

Źródło: Pixabay.com

Pojawienie się lasów na planecie Ziemia nie doprowadziło do gwałtownego wzrostu zawartości tlenu w atmosferze. Poinformowało o tym biuro prasowe uniwersytetu w Nottingham.

 

Kontynenty Ziemi były wypełnione pełnoprawnymi drzewami i lasami około 385 milionów lat temu. Wcześniej rosły na nim tylko niskie krzewy o miękkich łodygach, płytkich korzeniach i bez kwiatów. Wiadomo, że w tamtym czasie w atmosferze było bardzo dużo dwutlenku węgla, a drzewa przyczyniły się do gwałtownego spadku jego udziału i konwersji na tlen.

 

Naukowcy zrekonstruowali historyczne poziomy dwutlenku węgla i tlenu na podstawie analizy współczesnych drzew i ich skamielin. Parametry te wpływają na stosunek izotopów węgla w tkance, a także wielkość i gęstość aparatów szparkowych, czyli specjalnych porów roślin. W sumie zbadano 66 skamieniałości, których wiek waha się od 410 do 380 milionów lat. Przez cały ten okres udział dwutlenku węgla w atmosferze był tylko o 30-70% wyższy (około 525-715 ppm) niż obecnie (około 415 ppm).

 

To obala istniejące wcześniej stanowisko, że drzewa miały decydujący wpływ na klimat poprzez regulację składu atmosfery.

Ocena: