Naukowcy odkryli, że gen odpowiadający za trawienie laktozy z mleka pojawił się w Europie około 3 tysiące lat temu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Zdolność ludzkiego organizmu do rozkładania i trawienia laktozy z mleka krowiego, jest zdumiewającym dostosowaniem. Żadne inne stworzenie w wieku dorosłym nie pije mleka, no może poza kotami domowymi. Skąd zatem wzięło się nasze przywiązanie do produktów pochodzenia mlecznego?

 

Zwykle gen odpowiedzialny za trawienie laktozy występuje u osób rasy kaukaskiej. Dowody genetyczne wskazują na to, że dostosowanie to nastąpiło stosunkowo niedawno, bo dopiero 3 tysiące lat temu. Wcześniej zakładano, że adaptacji uległ układ trawienny ludzi epoki brązu, bo około 8 tysięcy lat temu doszło do udomowienia pierwszych krów.

 

Jednak szczegółowa analiza szkieletów ludzi z tego okresu wskazuje, że zdolność trawienia laktozy była w tym czasie spotkana bardzo rzadko. Obecnie naukowcy starają się ustalić, jak zdolność do trawienia mleka krowiego rozprzestrzeniła się w całej populacji europejskich Homo sapiens.

 

Najbardziej wspierana obecnie teoria zakłada, że przystosowanie to sprzyjało pozyskiwaniu wysokokalorycznego pożywienia z wykorzystaniem laktozy. Fakt, że teraz większość populacji posiada ten gen jest wynikiem naturalnej selekcji w okresach nieurodzaju.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj