Naukowcy odkryli wodę w gwiezdnym pyle

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Według badaczy, woda jest kluczowym składnikiem dla powstania i utrzymania życia. Idąc tym tokiem rozumowania można dojść do wniosku, że życie... może być dosłownie wszędzie. Uczeni odkryli właśnie, że pył gwiezdny przelatujący przez nasz Układ Słoneczny zawiera wodę.

 

Zespół naukowców, któremu przewodził John Bradley z Lawrence Livermore National Laboratory przebadał pył znajdujący się w ziemskiej stratosferze, którego średnica wynosi od 5 do 25 mikrometrów. Odkrycie wody było dla nich sporym zaskoczeniem. Skoro pył gwiezdny zawierający wodę znajduje się dosłownie wszędzie, oznacza to więc, że życie jest powszechnym zjawiskiem we Wszechświecie.

 

Pył gwiezdny w większości składa się z krzemianów, które zawierają tlen. Podróżując przez przestrzeń kosmiczną trafia on na wiatr słoneczny, niosący ze sobą wysokoenergetyczne jony wodoru. Podczas zderzenia, wodór łączy się z tlenem zawartym w pyle tworząc cząsteczki wody.

 

Naukowcy uważają, że woda mogła zostać przyniesiona na Ziemię właśnie dzięki pyłowi, jednak trudno jest stwierdzić w jaki sposób mogła ona przybrać postać oceanów. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że powstanie tak wielkich ilości wody na naszej planecie było możliwe poprzez upadek "mokrych asteroid" lub komet.

 

Oprócz wody, pył gwiezdny zawiera również węgiel a są to dwa podstawowe składniki dla powstania życia. Można więc dojść do wniosku, że życie jest obecne w wielu innych systemach słonecznych we Wszechświecie. Jest to już kolejny dowód na to, że życie może istnieć na innych planetach.

 

 

Źródło: http://www.newscientist.com/article/dn24907-water-found-in-stardust-suggests-life-is-universal.html#.UuJE0tKtaAy

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj