Naukowcy odkryli skąd się bierze intensywny niebieski kolor płaszczki Teniura-limma

Image

Źródło: tylkonauka

Naukowcy z całego świata od lat fascynują się niezwykłymi kolorami występującymi w przyrodzie. Teraz udało im się rozwikłać kolejną zagadkę - tym razem dotyczącą jasnoniebieskich plam na skórze płaszczki Teniura-limma. Okazuje się, że za ten wyjątkowy odcień odpowiadają specjalne nanostruktury, które mogą stać się podstawą do stworzenia innowacyjnych, bezpiecznych barwników.

 

 

Płaszczka Teniura-limma to gatunek ryby morskiej, której skóra pokryta jest jasnoniebieskimi plamami. Co ciekawe, w przeciwieństwie do wielu innych przykładów kolorowych nanostruktur występujących w przyrodzie, odcień tych plam nie zależy od kąta patrzenia. Innymi słowy, niezależnie z której strony obserwujemy tę rybę, plamy będą miały ten sam intensywny, błękitny kolor.

 

Naukowcy z różnych ośrodków badawczych postanowili przyjrzeć się bliżej temu zjawisku. Wykorzystując zaawansowane techniki obrazowania, takie jak tomografia mikrokomputerowa, skaningowa mikroskopia elektronowa oraz transmisyjna mikroskopia elektronowa, udało im się odkryć, co kryje się pod powierzchnią skóry Teniury-limma.

 

Okazało się, że za niebieski kolor odpowiadają specjalne komórki znajdujące się w skórze ryby. Wewnątrz tych komórek znajdują się sferyczne nanocząstki, które można porównać do kulek tapioki w herbacie. Rozmiar tych nanostruktur oraz odległość między nimi pozwalają im na selektywne odbijanie światła niebieskiego, nadając plamom charakterystyczny odcień.

 

Co więcej, pod warstwą komórek barwotwórczych znajduje się gruba warstwa pigmentu melaniny. Substancja ta pochłania światło, uniemożliwiając pojawianie się innych kolorów w obrębie plam. To właśnie dzięki tej specjalnej budowie skóry Teniury-limma jej niebieskie plamy zachowują swój intensywny odcień niezależnie od kąta patrzenia.

Image

Naukowcy podkreślają, że niebieski kolor może być korzystny dla tego gatunku ryby, szczególnie w środowisku wodnym. Wiadomo bowiem, że światło niebieskie najlepiej przenika w głąb wody, pomagając zwierzętom wtopić się w otoczenie. W wodzie niebieski wnika głębiej niż jakikolwiek inny kolor, pomagając zwierzętom wtopić się w otoczenie. Jasnoniebieskie plamy na skórze płaszczek nie zmieniają się w zależności od kąta patrzenia. Dlatego mogą mieć pewne zalety kamuflażu, gdy zwierzę pływa lub szybko manewruje, korzystając z pofałdowanych skrzydeł.

 

Odkrycie naukowców może mieć szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Unikalne nanostruktury odpowiedzialne za niebieski kolor płaszczki Teniura-limma mogą stanowić podstawę do stworzenia bezpiecznych, wolnych od środków chemicznych barwników, które mogłyby znaleźć zastosowanie w ekranach, czujnikach czy tekstyliach.

 

Jeśli widzisz w naturze błękit, możesz być prawie pewien, że tworzą go nanostruktury, a nie substancja pigmentowa. Oznacza to, że badania nad tą rybą mogą otworzyć nowe perspektywy w dziedzinie inżynierii materiałowej i optoelektroniki. Choć odkrycie naukowców dotyczy stosunkowo niewielkiego stworzenia, jakim jest płaszczka Teniura-limma, jego konsekwencje mogą okazać się znacznie dalej idące. Być może już wkrótce będziemy mogli korzystać z innowacyjnych rozwiązań zainspirowanych przez naturę.

 

Ocena: