Naukowcy odkryli pierwszego ssaka, który podobnie jak człowiek hoduje własne pożywienie

Image

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy zbadali pole nor świstaków i odkryli, że nie tylko zbierają korzenie długolistnej sosny, która rośnie w ich okolicy, ale także ją uprawiają.

Do tej pory toczą się spory o to, czym jest rolnictwo, a czym nie. Ale autorzy pracy wskazują na kilka wyraźnych znaków, że susły wiedzą, co robią. Biolodzy z University of Florida przekonują, że świstaki południowo-wschodnie są pierwszymi hodowcami rolnymi z ssaków, którzy nie są ludźmi.

 

Oznaki rolnictwa były wcześniej obserwowane u mrówek, chrząszczy i termitów, ale nie u innych ssaków. W trakcie prac autorzy badali, jak korzenie wyrastają wśród tuneli, w szczególności tych, w których żyją wiewiórki ziemne. Okazało się, że jeden korzeń wyrosły w takim tunelu może zapewnić 20-60% kalorii, które świstak spożywa dziennie. 

 

Gdy korzenie wejdą do nor, zwierzęta stymulują ich wzrost kałem i moczem. Może nie jest to najbardziej złożona forma rolnictwa, ale naukowcy sugerują, że jest bardzo podobna do tego, co robią ludzie. Zwierzęta poświęcają również czas na ochronę swoich upraw. Dbają o nory i stwarzają warunki, w których korzenie mogą dalej rosnąć.

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.