Naukowcy odkryli jak oddzielić cząsteczkę tlenu od dwutlenku węgla

Kategorie: 

Źródło: en.wikipedia.org
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Kalifornii odkrył metodę, która pozwala rozbić dwutlenek węgla na poszczególne cząsteczki, uzyskując w ten sposób wyłącznie tlen. Publikacja na ten temat pojawiła się w czasopiśmie Science.

 

Aby spowodować rozpad dwutlenku węgla, naukowcy wykorzystali jedynie ultrafiolet próżniowy (VUV) pod postacią wiązki laserowej. Proces ten co prawda pozwolił uzyskać tylko 5% tlenu z CO2 ale doświadczenie udowodniło iż jest to możliwe do wykonania.

Źródło: Zhou Lu, UC Davis

 
Naukowcy wraz z odkryciem zaczęli zastanawiać się nad pochodzeniem tlenu w naszej ziemskiej atmosferze. Teoretyzuje się, że gdyby nasza atmosfera w bardzo odległej przeszłości posiadała dużą ilość dwutlenku węgla, to VUV mógłby spowodować rozpad CO2 na cząsteczki tlenu i węgla.

 

Uważa się również, że opracowana metoda może posłużyć do skonstruowania niewielkiego urządzenia dla astronautów, którzy znajdowaliby się na obcych planetach. Sprzęt pobierałby z obcej atmosfery dwutlenek węgla i wykorzystując opisany proces, wytwarzałby tlen do oddychania.

 

 

Na podstawie: Phys.org

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Te badania to jak badanie czy

Te badania to jak badanie czy słoń może stać na glowie... Może, tylko trzeba mu pomóc..
 Idotyczna nauka na poziomoie neandertalczyków na siłę dąży do obalenia tej oczywistej prawdy, że Ziemia jest wyjątkiem jeśli chodzi o zawartość takich pierwiastków jak wegiel i tlen.
 NIGDZIE W KOSMOSIE TE PIERWIASTKI NIE WYSTEPUJĄ ŁĄCZNIE.  Wszelkie sensacyjne doniesienia o takich odkryciach to domniemamnia, albo celowe kłamstwo.
 NIE MA DODOWDÓW.  Spektrograficzne wynki badań nie są żadnym dowodem lecz swobodną interpretacją, gdyż w środowisku kosmosu na wielkich odległościach skażenia wyników są pewne, czyli w pełni niewiarygodne.
 Bo Ziemia została zaprojektowana przez Biuro Projektowe i wykonana przez Wykonawcę, który był dla siebie i Kierownikiem Budowy i Inspektorem Nadzoru...i Nadzorem Projektowym..
 

Portret użytkownika gemiozo

Angelus Maximus Rex - twoje

Angelus Maximus Rex - twoje wywody mają odbite ciężkie piętno religii, która z zasady nie popiera rozwoju nauki. Wszystko zostało stworzone przez Wielkie Mzimu i tak ma być. Zapomniałeś dopisać, że Ziemia jest płaska.

Portret użytkownika Ken benet

Nie myślę że twoje

Nie myślę że twoje przypuszczenia są zgodne z prawdą. Jeśli chodzi o doświadczenia które przeprowadzają naukowcy to z punktu widzenia fizyki i chemii są one dość dokładne. Myślę że wzięte są wszystkie poprawki dotyczące odchylek czy jakiś błędów które mogą być związane z odległościa od ziemi do miejsc gdzie są one prowadzone. Jeżeli się mylę to cała wiedzą która mam jest nieprawda. Myślę że jesteśmy bardzo daleko jeszcze od rzeczywistości która nas otacza,

Skomentuj