Naukowcy odkryli neurony, które powstrzymują formowanie się strachu

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com
Przeprowadzając badania na myszach, uczeni odkryli neurony w hipokampie, obszarze mózgu odpowiedzialnym głównie za pamięć, które zapobiegają powstawaniu złych wspomnień. W przyszłości może to pozwolić na lepsze zrozumienie chorób, takich jak zespół stresu pourazowego.

 

Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, których interesował sposób, w jakim hipokamp przechowuje wspomnienia o określonym kontekście i oddziela je od złych wydarzeń. Neurony o których mowa powodują iż pamięć obojętna nie staje się zanieczyszczona poprzez nieprzyjemne wydarzenia, jakie występują w tym samym czasie.

 

Komórki, zwane interneuronami, okazały się kluczowe dla "wędrówki" uformowanych złych wspomnień do prawidłowej części mózgu. Badacz Attila Losonczy wyjaśnia, że komórki te są aktywowane poprzez nieprzyjemne wydarzenia i działają niczym filtr - mogą zablokować powstawanie niechcianych informacji, związanych z wydarzeniem.

 

W trakcie przeprowadzanego eksperymentu, uczeni spowodowali aby myszy wyrażały strach wobec określonego środowiska. Gryzonie te następnie kojarzyły środowisko z nieprzyjemnym wydarzeniem. Jednak gdy zablokowano ich interneurony, myszy przestały się bać i zachowywały się zupełnie normalnie.

 

Zespół naukowy uważa, że jeśli zrozumie się w jaki sposób obieg mózgu wpływa na naszą pamięć w normalnych warunkach, będzie można również odkryć co dokładnie się dzieje przy zaburzeniach psychicznych. Powyższe odkrycie może w przyszłości pozwolić na udzielenie lepszej pomocy osobom chorym na lęki lub na zaburzenia stresu pourazowego.

 

 

Źródło: http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-26249509

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj