Naukowcy odkryli kolejne zagrożenie ze strony komarów

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Komary to nie tylko wyjątkowo nieprzyjemne, ale i niebezpieczne owady. Zwłaszcza jeśli mieszkają w egzotycznych miejscach, na przykład w Afryce. Oto gatunek Anopheles coluzzii z Wybrzeża Kości Słoniowej, jak się okazuje, nosi chorobotwórcze bakterie na odnóżach, jak muchy. Ale czy komary mogą zarażać ludzi tymi bakteriami, nie jest jeszcze jasne. 

 

Kwestią tą zajmowali się naukowcy z University of North Carolina w Stanach Zjednoczonych. Biolodzy zbadali 79 dorosłych osobników Anopheles coluzzii pod kątem mikroskopijnych żywych stworzeń. Znaleźli fruktobakterie, które powszechnie występują na kwiatach iw ulach.

 

Ponadto udało nam się znaleźć gronkowce i dwa warianty riketsj. Te mikrostworzenia mogą powodować poważne choroby u ludzi. Naukowcy mają teraz nadzieję kontynuować pracę, aby dowiedzieć się, czy komary mogą zarażać dwunożne zwierzęta.

 

Większość ludzi dość bezpiecznie reaguje na ukąszenia komarów - to miejsce swędzi tylko przez chwilę. Ale są tacy, którzy poważnie boją się tych owadów. U nich ukąszenie komara wywołuje reakcję alergiczną, aż do nudności, wymiotów lub obrzęku naczynioruchowego, co może skutkować uduszeniem.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj