Naukowcy odkryli, jak ocieplenie wpływa na owocowanie drzew

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Chińscy naukowcy niedawno odkryli, w jaki sposób globalne ocieplenie zmienia okres rozwoju owoców gatunków drzew w klimacie umiarkowanym.

Ocieplenie klimatu znacząco zmieniło fenologię roślin. W przeciwieństwie do szeroko opisywanego wydłużenia sezonu wegetacyjnego spowodowanego ociepleniem, reakcja rozwoju owoców od kwitnienia do owocowania pozostaje w dużej mierze niezbadana, zwłaszcza w przypadku roślin drzewiastych.

 

Naukowcy z Południowochińskiego Ogrodu Botanicznego Chińskiej Akademii Nauk przeanalizowali ponad 560 000 obserwacji dat kwitnienia i owocowania sześciu gatunków roślin drzewiastych o umiarkowanym klimacie na 2958 europejskich stanowiskach obserwacji fenologicznych w latach 1980–2013.

 

Odkryli, że czas kwitnienia i owocowania wszystkich gatunków wydłużył się wraz z ociepleniem klimatu, a zatem, zgodnie z artykułem opublikowanym w czasopiśmie Global Change Biology, cały okres rozwoju owoców wykazywał wiodący trend. Badanie wykazało również, że niezwykłe tempo kwitnienia i owocowania niekoniecznie były takie same dla każdego gatunku, co prowadziło do różnych zmian długości okresu rozwoju owoców u gatunków o ocieplającym się klimacie.

 

Odmienna reakcja okresu rozwoju owoców wskazuje, że rośliny stosują różne strategie fenologiczne rozrodu, aby radzić sobie z ociepleniem klimatu. Może to zmienić zdolności adaptacyjne gatunków oraz wpłynąć na strukturę i funkcjonowanie ekosystemów leśnych.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Naukowcy z Chin, badali

Naukowcy z Chin, badali rozwój drzew - w Europie? Znam przypadek największego w Polsce ekologa - od środowiska afrykańskiego. Bo najlepiej, ratuje się - kogoś (wtedy przynajmniej miejscowi - nie zlinczują)

Skomentuj